banner51

Bu haber kez okundu.

Sahtekarlıkta çok ileri gittiler
Gıdaya getirdiği standartlarla küresel piyasaları belirlemeye çalışan AB kendi gıda güvenliğini sağlayamaz hale geldi. Kalite standartlarının delik deşik olduğu Avrupa’da mafya piyasaya sürdüğü niteliksiz gıdalarla milyarlarca Euro kâr ediyor.
Avrupa Birliği (AB) peş peşe patlayan gıda skandallarıyla çalkalanıyor. AB Parlamentosu Çevre Komitesi yayımladığı raporunda son yıllarda yaşanan skandalların tüketici güvenini önemli ölçüde azalttığına işaret ederek denetimlerin artırılmasını istedi.
İspanyollar Türk fındığına yasak istedi!
Yapılan araştırmalarda tüketicilerin gıda ile ilgili sistematik olarak aldatıldığının belirlendiğini duyuran AB Parlamentosu konuyla ilgili cezaların ağırlaştırılması gerektiğini savundu. Gelen bilgilere göre AB’nin 960 milyar Euro büyüklüğündeki gıda sektöründe niteliksiz ve hatta insan sağlığına doğrudan zararlı milyarlarca Euro değerinde ‘sahte gıda’ tüketicilere satılıyor. AB Parlamentosu’nun yayımladığı raporda sahtesi en çok üretilen ürünlerin başında zeytinyağı, balık, süt, tahıl ürünleri, bal, kahve ve çayın bulunduğu belirtiliyor.
DENETİMCİLER İŞTEN ATILDI
Yetkililer özellikle AB genelinde uygulanan kemer sıkma politikalarının denetleyici kuruluşlarda eleman azaltılmasına neden olduğunu bunun da denetim eksikliğini beraberinde getirdiğine işaret ediyor. Meydanı boş bulan sahtekârların özellikle gıdaların içerisindeki doğal maddeleri sentetik ürünlerle değiştirip sattıkları belirtiliyor. Ayrıca tüketim tarihi geçmiş et ve süt mamullerinin de yeniden ambalajlanarak piyasaya sürüldüğü uyarısı yapılıyor. Alkollü içeceklerde ise ürünlerin içerine katılan düşük nitelikli kimyasallar tüketicilerin hayatını tehdit ediyor.
KALAMAR YERİNE DOMUZ BAĞIRSAĞI! 
Gıdaların nitelikleri sentetik maddelerle düşürülüyor.
Et ürünlerinde paket içeriği ile etikette yazan örtüşmüyor.
Ürünlerin ağırlığı konusunda yanlış bilgi veriliyor.
Tüketim tarihi geçen ürünler yeniden paketlenip satılıyor.
Her türlü ürünün üzerine ‘doğal’ ifadesi eklenerek pazarlanıyor.
Alkol ürünlerinin maliyetini düşürmek için düşük nitelikli kimyasallar kullanılıyor.
Kalamar diye başta domuz olmak üzere her türlü hayvanın bağırsakları kullanılıyor.

MAHMUT SANCAK / HT GAZETE

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol