banner51

Bu haber kez okundu.

TARİHİNİN EN YÜKSEK YAŞ ÇAY ALIMI

Çaykur'un, 2021 Yılı Yaş Çay Alım Kampanyasında şu ana kadar 853 bin 584 ton yaş çay alarak, tarihinin en yüksek çay alımını gerçekleştirdiği bildirildi.

            Daha önce en fazla yaş çay alımını 1999'da 843 bin 149 ton ile gerçekleştiren Çaykur, 2021 alım kampanyasında şu ana kadar 853 bin 584 ton çay alarak rekor kırdı.

            Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, yaptığı açıklamada, 2021 yılında Rize, Artvin, Trabzon ve Giresun'da yaklaşık 212 bin ailenin, yeni tip koronavirüs salgını tedbirlerini de gözeterek verimli bir yaş çay tarım sezonu geçirdiğini anlattı.

            Genel Müdür Alim, 1938 yılında kurduğu bir atölye ile yaş çay yolculuğuna başlayan Çaykur'un aldığı 135 kilo yaş çay ile 30 kilo kuru çay elde ettiğini, gelinen noktada 47 fabrika ile yaş çay yolculuğuna devam ettiğini söyledi.

            Bu itibarla 2021 Yılı Yaş Çay Kampanyasının sonuna gelindiğinin altını çizen Alim, "Bu yıl Çaykur'un kuruluşundan bugüne kadarki en yüksek çay alımı gerçekleşti. 1999 yılında 843 bin 149 ton alım gerçekleşmişti. En fazla alım diye geçiyordu" dedi.

            Bu sezon üreticilerin çoğunluğunun Çaykur'u tercih ettiğini, Çaykur'un da gelen çayın tamamını aldığını ifade eden Alim, "Toplamda 853 bin 584 ton yaş çay alımı gerçekleşti. Bu haliyle alımlarımızın en yükseği gerçekleşmiş oldu. Üreticilerimizi mağdur etmemek, sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmek için böyle bir alımı gerçekleştirdik" diye konuştu.

            Kontenjan uygulamasının son 3 yılda dönüme günlük 10 kilodan 15 kilo ortalamasına çıkarıldığını kaydeden Alim, şöyle devam etti:

            "Bu uygulamalar ile 2018 yılında 732 bin tona, 2019'da 752 bin, 2020'de de 753 bin tona çıkmış olduk. Ender durumların dışında hiçbir şekilde 15 kilogram günlük kontenjan altına düşülmedi. Üreticimiz korundu. Kapasitemiz 9 bin 50 ton. Alımlarımız genelde günlük 11 bin 500 ton seviyelerinde oldu. Bunun üzerine çıkarsak çayı ya dökeceğiz ya da yakacağız. Bizde bu mecburiyet oluşunca 15 kilonun altına düştük. Genelde kontenjan 15-20 kilogram arasında gerçekleşti. Üçüncü sürgünde ise dönüme 50 kilogram altına kontenjan çok az uygulandı. Üreticilerimizin büyük çoğunluğu çok net, rahat, hiç kimse zorlanmadan çaylarını teslim ettiler. Alımlarımız devam ediyor. Birkaç gün içerisinde alımları tamamlayacağız."

            Yapılan çalışmalar ereği, 2022 yılı yaş çay bahçelerindeki budamanın 7'de bir olarak belirlendiğini, buna göre bahçelerin her 7 dönümde bir dönümünün budanacağını söyledi.

            Genel Müdür Alim, açıklamasında ayrıca şunları da kaydetti:

            "Üreticilerimizi budamayı çok iyi biliyor. Bu yıl budama çay bahçelerinde 20 santimetrenin altında olacak. Gençleştirme işlemi yapılacak. Kaliteli, sağlıklı verimli ürün almayı hedefliyoruz. Devletimiz bunu karşılığını budamanın yüzde 70 oranında tazminatını ödüyor. Burada olması gereken gerçekçi bir budama yapacağız. 10 yıl önce budanan çaylıklardan başlayacağız. Alışkanlık haline gelmiş aynı yerlerin budaması olmayacağı gibi yapacağımız işlemi sağlıklı yaparsak verimde, kalitede faydalı olacağını düşünüyoruz."

            Proje kapsamında budanan çaylıkların çapalanmasını öneri olarak üreticilere sundukları anlatan Alim, açıklamalarını şöyle tamamladı:

            "Toprak havalanacağı için bitkiye can suyu şeklinde sağlık kazandıracak. Birçok uzman çaya gübre verme yerine yüzeyde bekleyen azotun toprağa çapalanarak karıştırılması halinde gübreye bile ihtiyaç duyulmayacağı şeklinde söylemde bulunuyor. Ben uzman değilim ama uzmanların söylemleri bu anlamda üreticilerimiz için önemli."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol