banner51

Bu haber kez okundu.

ÜRETİCİYE ÖDEME TÜKETİCİYE ZAM!

Filiz ŞAN)- Siyasilerin muhalefette iken 'Allah'ın verdiği çaya kota-kontenjan mı olur' söylemleri ve düşük fiyata 'çay-simit' hesaplarıyla iyileştirme sözü verdikleri yaş çayda üreticilerin çilesi bitmiyor.

            İktidara geldikten sonra neredeyse bütün siyasileri unuttuğu 'kota-kontenjan' yanında düşük fiyat uygulamaları devam ederken, yaklaşık bir sene üzerine kuru çaya yüzde 10'luk zam yapıldığı haberi geldi.

            Aynı zamanda Çaykur, 2021 Yaş Çay Kampanyası'nın 1.sürgün döneminde üreticilerden alınan yaş çay bedellerini dünden itibaren ödemeye başladı.

            Doğu Karadeniz Bölgesinde, resmi olarak ruhsatlı 785 bin dekarlık çaylık alanda çay tarımıyla uğraşan 212 bini aşkın aile aynı zamanda çay tüketicisi olarak da bölgede Çaykur ve özel sektör tarafından üretilen kuru çayı kullanıyor.

            Bu yılın yaş çay sezonu başladıktan sonra kuru çaya yapılan yaklaşık yüzde 11'lik artışın, kuru çaya yapılan yüzde 10'luk zamla geri alındığı da gözlerden kaçmadı.

            Mayıs Ayı Çay Parası Ödeniyor

            Çaykur, Mayıs ayı içerisinde üreticilerden aldığı yaş çay bedellerini üreticilerin banka hesaplarına aktarmaya başladı. Ödemelerin 3 gün içinde tamamlanacağı kaydedildi.

            Kısa adı Çaykur olan Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün, bu yılın ilk sürgün yaş çay dönemine ait Mayıs ayında üreticilerden aldığı yaklaşık 124 bin ton yaş çay karşılığında üreticilere 468 milyon lira ödeme yapacağı bildirildi.

            Üretici Hesaplarına Aktarılıyor

            Çaykur'dan yapılan açıklamaya göre yaş çay bedelleri dünden itibaren üreticilerin banka hesaplarına aktarılmaya başlandığı, ve ödemelerin 30 Haziran’da tamamlanacağı ifade edildi.

            Bilindiği gibi, üreticiler banka hesaplarına aktarılan parayı bir gün sonra çekebiliyor.

            Kuru Çaya Yüzde 10 Zam

            Çaykur'dan son olarak yapılan açıklamaya göre tüm çay gruplarına dünden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 10 zam yaptığı bilgisine ulaşıldı.

            Kuru çaya son 2 yıldır yapılmayan, son 4 yıldır ise üretim ve girdi maliyetlerini karşılayacak şekilde düşük zam yapılması nedeniyle hem Çaykur, hem özel sektör hem de çay üreticisi sıkıntı yaşarken, kuru çaya yapılması beklenen yüzde 20-25 oranındaki zam yüzde 10’da kaldı.

            Yapılan yüzde 10’luk zammın ise bir nebze olsun özel sektöre nefes aldırması ve 2.sürgün çay alımında yaş çay fiyatını yukarı çıkararak üreticilerin yüzünü güldürmesi bekleniyor.

            Özel Sektörün Yaş Çay Fiyatı

            Ancak bilindiği üzere yaş çaya yaklaşık yüzde 11'lik zamla kilo fiyatı 13 Kuruşluk destekleme bedeli de dahil 4 TL olarak belirlenmesine karşın özel sektör firmaları, Çaykur'un kota ve kontenjan uygulamalarını fırsat bilerek yaş çayın kilo fiyatını 2.80 Kuruşa kadar indirmiş ve üretici de Çaykur'a çay satamayınca özel firmalara çayını satmak durumunda kalmıştı.

            Taban Fiyata Ret

            Çay sektöründe üreticilerin bu tür uygulamalardan zarar görmemesi ve açıklanan resmi fiyatın altında yaş çay alınmaması için bazı üretici birlikleri ile siyasi partiler, yaş çayda 'taban fiyat' uygulamasına geçilmesini talep etmiş, TBMM'de CHP'nin bu yönde verdiği kanun teklifi, İYİ Parti ile SP tarafından desteklen teklif, AKP ile MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol