banner51

Bu haber kez okundu.

ARILI VADİSİ'NDEKİ 'SİT KARARINI BOZMA' DAVASI
 Fındıklı'da, enerji şirketlerince, Arılı Vadisi'nin ''sit alanı'' olmaktan çıkartılması için açılan dava kapsamında, mahkeme ve bilirkişi keşif yaptı.

Vadide hidroelektrik santrali (HES) yapmak isteyen şirketler, kararının kaldırılması için Rize İdare Mahkemesine dava açtı. Dava kapsamında Arılı Vadisi'nde bugün mahkeme ve bilirkişi heyetleri keşif yaptı. 

Vadilerindeki HES’lere karşı gece gündüz nöbet tutarak mücadele eden Fındıklı halkı, Yaylacılar köyünde toplantı.
 
Arılı Vadisinde geliştirilen HES projelerine karşı yöre sakinlerinin verdiği mücadele, vadinin korunmasına yönelik önemli sonuçlar doğurmuştu. Dönemin Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna yöre sakinlerinin yaptığı başvurunun ardından Arılı Vadisi 18 Şubat 2010 tarihinde 1. ve 3. derecede Doğal SİT Alanı olarak tescil edilmişti.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformun sözcülerinden Hüseyin Acar, yaptığı açıklamada “O dereler bizim midir, halkın mıdır, yoksa o şirketin mi?” diye tepki gösterdi.  

Enerji Şirketlerinin, sit alanı olan Arılı deresi üzerinde HES projelendirdiğini belirten Acar, "Vadinin sit alanı olmadığını raporlattırmak ve projesine olur raporu almak için bilirkişi ile beraber Fındıklı Arılı deresi için gelecek.Bölgeye olur verilmesi ile diğer 24 projenin de önünün açılacak."dedi.

Acar,  SİT alanı olan yaylara çivi dahi çakmadıklarını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şirket  vadilerde dozerlerle çalışma yapacak, altını üstüne getirecek. Artvin halkı diyor ki buraya dokunma burada biz yaşıyoruz, ormanımız katledilmesin. Pazar halkı diyor ki taş ocaklarını köyüme kurma yaşam alanını pisletme. Ancak yargıtay zarar vermiyor diye karar alıyor, şirketleri dinliyor. Burada da yöre halkı; bu derelerde her şeyden önce anılarımız var, ormanlar var, ağaç var, balıklar var, yaşayan endemik türlü canlılar ve biz varız dokunma, bozma diyor."
Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, gülümseyen insanlar, çocuk, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, kalabalık, ağaç, açık hava ve doğa
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, açık hava
Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, bitki, ağaç, açık hava ve doğa
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar, bitki, ağaç ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, araba, ağaç, bitki, açık hava ve doğa
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, bitki, ağaç, açık hava ve doğa

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol