banner51

Bu haber kez okundu.

BAHÇEDE EĞİTİM DÖNEMİ

Yurt genelinde farkındalık yaratmaya devam eden Fındıklı'da çiftçiler bu kez bahçe içerisinde açık alanda kurulan sınıfta eğitim almaya başladı.

            Fındıklı Ziraat Odası’nın, Fındıklı Belediyesi ile ortaklaşa oluşturduğu 'Meci Tarım Parkı'ndaki bahçeye yerleştirilen sıralarla oluşturulan sınıfta çiftçilere tarım eğitimi veriliyor.

            Çiftçi eğitim programlarına devam eden Fındıklı Ziraat Odası, pandemi sürecinde sınıfı bahçeye taşıdı. Odaya ait 7 bin metrekarelik 'Meci Tarım Parkı' içerisine yerleştirilen sıralar ile eğitim ve üretim sınıfı oluşturuldu.

            Etrafı sebze meyvelerle çevrili bahçe içindeki sınıfta eğitim alan çiftçilerin derse ilgisi de yoğun oluyor. Sosyal mesafenin sağlandığı, 20 kişiden oluşan sınıfta 3.eğitim dönemi devam ediyor.

            Bahçe sınıfta çiftçilere, meyve sebze üretimi ile ilgili tüm aşamalar ziraat mühendisleri ve tarım teknikerleri tarafından anlatılıyor.

            Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy bahçe içerisinde sınıf fikrini pandemi dolayısıyla hayata geçirdiklerini belirterek, “Hem eğitimlerimizi hem toplantılarımızı açık havada yapmak için böyle bir sınıf aklımıza geldi. Bahçemizde 300'ün üzerinde meyve sebze çeşidimiz var. Derslere katılan çiftçiler uygulamalı eğitimler alıyor. Açık hava olduğu içinde sosyal mesafeyi de koruyarak katılımcıların pandemi endişesini de ortadan kaldırmış oluyoruz” dedi.

            Bahçede eğitim veren Ziraat Tarım Teknikeri Nilay Gündoğar ise, “Açık alanda dersimizi verdiğimiz için çok şanslıyız. Bahçenin tam ortasında verdiğimiz için çok daha avantajlıyız. Sıraları yerleştirerek sınıf kurduğumuz bahçenin hemen yanında sebze üretim alanlarımız var. Anlattığımız konuları bu bahçelerde uygulamalı olarak deneme fırsatı da buluyorlar. Onların anlatılanları daha hızlı kavramasını sağlıyoruz bu yöntemle. Derse katılan üreticilerimiz de durumdan çok memnunlar, bahçedeki sınıf onların da çok ilgisini çekiyor” diye konuştu.

            Bahçe sınıfta eğitime katılan Tuğba Yazıcı da, “Bahçe ile iç içe bir ortamda eğitim veriliyor olması bizim için de çok faydalı. Pandemi koşullarında, sosyal mesafede korunarak güzel bir sınıf oluşturulmuş bahçemizde. Bu kursun içerisinde yer aldığım için mutluyum” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol