banner51

Bu haber kez okundu.

BARTIN'DAKİ MADEN KAZASINA FINDIKLI’DAN TEPKİ

Fındıklı Demokrasi Güçleri, Bartın’daki olayda hayatını kaybedenleri anmak ve sorumluların açığa çıkarılmasını talep etmek için ilçe meydanında basın açıklaması düzenledi. Siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşların katıldığı basın açıklamasında “Kaza değil katliam” pankartı ile çeşitli dövizler taşındı.

Gurup adına açıklama yapan CHP Fındıklı ilçe başkanı Kadirhan Kadıoğlu, maden ocağında yaşamını yitiren işçilerin yakınlarının acılarını paylaşarak, yaralılara acil şifalar diledi.  

Bir insanın can güvenliğini sağlamak, sosyal devletin sorumluluğu altında olduğunu belirten Kadıoğlu, “ Somayı unutmadık, maden ocaklarımızda yeterli tedbirler alınsa ölümleri engellerdik. Sayıştay raporlarına rağmen çalışmayacak maden ocağında güvencesiz çalışma ortamına devam ettiler. Bunun suçluları hesabını verecek, ölen madenci kardeşlerimizin aileleri ile hesaplaşacaksınız. AKP-MHP iktidarının yarattığı rant rejimi maden ocaklarında ki katliamların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu iktidar yandaş sermayeye rant dağıtmakta, işçiler alınmayan önlemler nedeni ile ölüme sürüklenmektedir. AKP-MHP iktidarı işçi katliamlarının başrolündedir” dedi

KAZA DEĞİL, CİNAYET

Bu olaya kaza değil, cinayet dediklerini belirten Kadıoğlu, şunları aktardı:

“ Çünkü çalışma yaşamı işverenlerin kar hırsı adına özelleştirme, taşeronlaştırma, sendikasızlaştırma, kayıt dışı, güvencesiz, esnek çalıştırma, kuralsızlaştırma gibi emek düşmanı politikalarla bir bataklığa dönüştürülmüştür.   Tıpkı Soma'da, Ermenek'te olduğu gibi bu patlama da bir kaza değil; göz göre göre gelen bir iş cinayetidir. Zorlu bir iş kolu olan madencilik alanında devletin bu zorluğa uygun olarak emekçilerin yaşam hakkını garanti altına alacak şekilde denetimler yapması ve ihmalleri sıfıra indirecek şekilde önlemlerin alınmasından sorumlu kılması gerekmektedir. Önlem almayanlar ise devlet tarafından gerekli işlemler yapılarak ağır cezalara tabi tutulmalıdır. İşçiler ölmeden önce önlem alınmayan ve işçilerin hayatını önceliğine almayan bir madenin çalıştırılması kanunlara aykırıdır. Önemli olan kazalardan sonra işçilere başsağlığı dilemek şans eseri hayatta kalanlara geçmiş olsun demek değil; işçileri koruyarak bu gibi durumlara sebebiyet vermemektir. İş cinayetlerinin tamamı gerekli önlemler alındığında önlenebilir. Bu bilinen gerçeğe uygun olarak hareket etmek devletin ve iktidarın görevidir.

 İKTİDARIN ÖRNEK GÖSTERDİĞİ MADEN

Bu iş cinayetinin yaşandığı maden için de övgüler sıralandığını ifade eden Kadıoğlu, “Eylül ayında enerji bakanı Fatih Dönmez'in ziyaret ederek alınan tedbirleri örnek alarak gösterdiği maden ocağında yaşanan iş cinayeti, AKP hükümetinin iş güvenliğine dair alınan önlemler açısından ne noktada olduğunu göstermiştir. Enerji bakanının örnek olarak gösterdiği maden ocağı 41 işçiye mezar oldu. İşte AKP'nin işçilere reva gördüğü işçi sağlığı ve iş güvenliği budur. İşçilerin canını koruyamayan iktidarın bakanları ve bürokratları kaza yaşandığı anda bölgeye gidip boy gösteriyorlar, işçilerin hayatlarını önemsediklerini kanıtlamaya çalışıyorlar. Fakat tablo ortada. İşçileri ve emekçileri ölüme götüren yolda kılını kıpırdatmayan cumhurbaşkanı ve bakanları işçileri düşünüyor olamazlar. Onların düşündüğü tek şey üretimin amasız, fakatsız sürmesi ve kar üzerine kar elde edilmesine ön ayak olmaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol