banner51

Bu haber kez okundu.

BEKAROĞLU FINDIKLI'YI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI
İstanbul Milletvekili, Fındıklılı Mehmet Bekaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya verdiği soru önergesiyle Fındıklı'daki otel ve eğlence mekanlarını TBMM gündemine taşıdı. 

Rize'nin Fındıklı ilçesi Doğu Karadeniz Bölgesi'nin şehircilik açısından tarihi özelliklerini kısmen muhafaza etmiş sakin ve şirin bir kasaba olduğu ifade edilen Prof.Mehmet Bekaroğlu imzalı soru önergesinde, Fındıklı'nın neredeyse sorunsuz bir kasabayken son yıllarda açılan oteller ve eğlence mekanları dolayısıyla ilçe huzurunun bozulduğu iddia edildi. 

Nüfusu 10 bin olan bir ilçede, 20'den fazla bar, pavyon, gece kulübü ve disko adı altında eğlence mekanı açıldığı belirtilen soru önergesinde, "Ayrıca içinde eğlence mekânlarını da barındıran çok sayıda otel vardır. Bu eğlence mekânlarına ilçe sakinleri gitmiyor; buralara daha çok başta Gürcistan'dan almak üzere komşu ülkelerin vatandaşları ile çevre il ve ilçelerden gelen insanlar gidiyor. Ve herkes biliyor ki, bu mekânlar normal içki içilen, eğlence yapılan yerler olmaktan çok kadın ve uyuşturucunun pazarlandığı mekânlar olarak çalışmaktadır. Aynı şekilde ilçedeki otellerin hemen tamamı bu amaçla kullanılmaktadır. Yine çok sayıda evin de bu amaçla kullanıldığına dair iddialar mevcuttur."denildi. 

Soru önergesinde, gecenin bir saatinden sonra sarhoş ya da uyuşturucu almış kadın ve erkeklerin sokaklara taşarak  ilçede kötü manzaralar oluşturduğu ifade edilerek, şunlara yer verildi: "Artık Fındıklı'da gecenin bir saatinden sonra ilçe sakinlerinin sokağa çıkması mümkün olmamaktadır. Fındıklı halkı bu durumdan rahatsızdır; rahatsızlıklarını defalarca yetkililere (Kaymakam, Emniyet Müdürü, Jandarma, Belediye Başkanı) bildirmişlerdir. Ne var ki çoğu ruhsatsız olan ve gerekli koşullan da taşınmayan bu mekânlarla ilgili bugüne kadar ciddi bir şey yapılamamıştır/yapılmamıştır. "

CHP’li Bekaroğlu, cevaplaması için Bakan Soylu’ya şu soruları yöneltti:

1. 10 bin nüfuslu bir ilçede bu kadar çok bar, pavyon, gece kulübü, diskonun olması normal mi?

2. Fındıklı’da faaliyet gösteren bu mekanların ruhsatları var mıdır; varsa bu ruhsatlar neye dayanarak verilmiştir?

3. Bu mekanların denetimi gerekli merciler tarafından gerektiği gibi yapılmakta mıdır; bugüne kadar yapılan denetimlerde neler görülmüş, ne gibi yaptırımlar uygulanmıştır?

4. Fındıklı’daki bu mekanların komşu ülkelerden gelen ya da getirilen kadınların pazarlandığı fuhuş merkezleri haline geldiği iddiaları mevcuttur, bu iddialar doğru mu? Bu duruma karşı Emniyet bugüne kadar neler yapmıştır?

5. Aynı şekilde bu mekanlarda uyuşturucu pazarlandığı ve kullanıldığı iddiaları var; bu iddialarla ilgili Rize Emniyetinin yaptığı herhangi bir işlem var mı?

6. Fındıklı belediye başkanlığı üç dönemdir muhafazakar bir parti olduğunu söyleyen Adalet ve Kalkınma Partisinin elindedir. Muhafazakar bir belediyenin 10 bin nüfuslu bir ilçede bu kadar çok bar, pavyon, gece kulübü ve disko ruhsatı vermesi normal mi?

7. Belediye Gazinosu/Oteli Fındıklı Belediyesi tarafından mı işletilmektedir yoksa kiraya mı verilmiştir? Kiraya verilmişse kaç yıllığına kiraya verilmiş ve ne kadar ücret alınmaktadır? İlçenin simgesi haline gelen bu mekanın amaç dışı kullanılarak fuhuş merkezi haline getirilmesine ne diyorsunuz? Bu sözleşmenin iptali ve mekanın tekrar ilçe sakinlerine iade edilmesi için bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz?

8. Çok açık ki, ilçenin bu hale gelmesinde, ruhsatlar konusunda sorumsuzluk örneği sergileyen ve gerekli denetimleri yapmayan Emniyet ve Belediye yetkililerinin büyük payı var. Görevini yapmayan bu yetkililerle ilgili ne gibi işlemler yapmayı düşünüyorsunuz?Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol