banner51

Bu haber kez okundu.

BELEDİYENİN KARARINI KAYMAKAMLIK ONAYLAMADI
        Fındıklı’da Belediye Meclisi tarafından alınan kararla 'Millet Bahçesi'nin ismi '100. Yıl Atatürk Parkı', 'Millet Kıraathanesi'nin ismi ise 'Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi' olarak değiştirildi. Yapılan bu değişikliklerin Fındıklı Kaymakamlığı tarafından 'Kamu Yararı Görülmediği' gerekçesiyle onaylanmadı. 
   
        Fındıklı Belediye Meclisi tarafından 8 Temmuz'da yapılan oturumda 8 evet oyuna karşın 3 hayır oyu ile ilçede bulunan 'Millet Bahçesi'nin isminin '100. Yıl Atatürk Parkı', 'Millet Kıraathanesi'nin ismi de 'Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi' olarak değiştirilmesi kararlaştırıldı.
         
          Alınan bu kararın Fındıklı Kaymakamlığı tarafından 'Kamu Yararı Görülmediği' gerekçesi ile geri iade edilmesine CHP'li Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ve CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz tepki gösterdi.

BELEDİYE İSİMLERİN DEĞİŞTİRİLDİĞİ AÇIKLADI

       Fındıklı Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, "Geçmiş dönemde 6,5 milyon liraya ihale edilerek inşa edilen ancak 2032’ye kadar faiziyle 15 Milyon lira olarak Fındıklı halkının borcunu ödeyeceği ve 31 Mart yerel seçimlerden bir hafta önce alel acele açılarak siyaseten isim verilen 'Millet Bahçesi' ve 'Millet Kıraathanesi' isimleri Fındıklı Belediye Meclisinin Temmuz ayı toplantısında üçte iki çoğunluğunun almış olduğu kararla '100. Yıl Atatürk Parkı' ve 'Kazım Koyuncu Kültür ve Sanat Evi' olarak değiştirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

DENİZ: ATATÜRK İSMİ NE ZAMANDAN BERİ KAMUYA ZARARLI OLARAK GÖRÜLMEYE BAŞLANDI

       CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz de Fındıklı Kaymakamlığı tarafından alınan karara tepki gösterek şu ifadeleri kullandı:

"Millet Parkı, seçime dönük siyasi bir söylemin ifadesidir. Fındıklı Belediyesi borçlandırılarak yapılmıştır. 31 Mart 2019 tarihinde seçilen Fındıklı Belediye Meclisinin üyeleri de oy çokluğu ile Fındıklı halkının ortak duygusunu temsil edecek ve Emperyalizme karşı çıkışın ve Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk adımının 100.yılında, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün adını parka vermiştir. Fındıklı Belediyemiz aynı zamanda Fındıklı Belediyesi tabelalarına T.C. yazısını da eklemiştir. Merak ediyor ve soruyoruz Atatürk ismi ne zamandan beri 'Kamuya Zararlı' olarak görülmeye başlanmıştır. Fındıklı Belediyemiz , Türkiye Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün isminin yer aldığı "100.Yıl Atatürk Parkı " tabelasını parka asmıştır. Hiç kimse halkın iradesinin üstünde değildir. Asılan tabela hiçbir şekilde indirilmeyecektir. Bu konuda geri adım atılmayacaktır. Atatürk adını 'kamuya zararlı' gören anlayışa teslim olmayacağız."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol