banner51

Bu haber kez okundu.

BELEDİYESİ İŞÇİSİYLE SENDİKA BAŞKANI ARASINDA KAVGA

Belediye-İş Sendikası Rize-Artvin Şubesi Başkanı Yaşar Kaspar'ın, Fındıklı Belediyesi’nde çalışan Salih Özkan adlı işçiye silah çektiği gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.

            Sendika Başkanı Kaspar’ın, Özkan’a silah çektiği anlar güvenlik kamerasına yansıması da dikkat çekti.

            Edinilen bilgilere göre; Belediye-İş Sendikası Rize-Artvin Şubesi Başkanı Yaşar Kaspar ile Fındıklı Belediyesi’nde çalışan Salih Özkan arasından kısa süreli bir tartışma yaşandı.

            Tartışma sırasında Kaspar'ın, belinden çıkardığı ruhsatlı tabancasıyla Özkan’ın üzerine yürüdüğü ve olayın, diğer belediye çalışanlarının araya girmesiyle yatıştırıldığı kaydedildi.

            Belediye çalışanı Salih Özkan’a silah çektiği anların güvenlik kamerası tarafından kaydedildiği kaydedilen Kaspar'ın, olay yerine çağırılan polis ekipleri tarafından gözaltına alındığı; Özkan ve Kaspar'ın, birbirlerinden şikayetçi olduğu öğrenildi.

            Polise verdiği ifadede Kaspar’ın, Salih Özkan’ın, “Neden başkanımızın aleyhine sosyal medyadan paylaşımlar yapıyorsun” diyerek kendisine saldırdığını ve kendisini savunmaya çalıştığını söylediği öğrenildi.

            Belediye işçisi Özkan'ın ise Kaspar’a, ek zam için neden imza atmadığını, işçilerin mağdur olduğunu söyleyince saldırıya uğradığını iddia etti.

            'Mafyavari Sendikacılık Söz Konusu'

            Olaya tepki gösteren Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, şunları söyledi:

            “Bir sendika başkanı, işçiye silah çekiyor. Bu, utanç verici bir durumdur. Ülkemizin bugün geldiği noktayı göstermesi açısından bu olay çok önemlidir. Burada sendikacılık değil, mafyavari sendikacılık söz konusudur.

            Bugün, işçi varsa sendika vardır, işçi varsa o başkan vardır. Belediyemizdeki işçiler daha önce Hak-İş’teydiler, sonradan Belediye-İş Sendikası’na üye oldular, şimdi de Genel-İş Sendikası’na üye oldular. Yarın bu işçiler özgür iradeleriyle başka sendikanın da üyesi olabilirler, buna kimse müdahale etme hakkına sahip değildir.

            Yaşanan olay sonrası, işçi arkadaşlarımız anlattıklarına göre, bir işçi kardeşimiz kendisine, ‘Neden sözleşmeye imza atmıyorsun’ diye soruyor. İşçinin kendisine sorduğu sorular karşısından olgun davranması gerekirken, ‘Neden sözleşme imzalamıyorsun’ diyen işçiye silah çekiyor.

            Bir sendika temsilcisi işçiye silah çekebilir mi? Böyle şey olabilir mi? Belediye işçileri olaya müdahale etti ve silahını zorla beline soktular, ardından polisler geldi ve işçiler kendisinden davacı oldu."

            “Sendika Başkanı Neden Silahla Dolaşır”

            "Her ne olursa olsun, bir sendika temsilcisi, üyesi işçiye silah çekemez" diyen Çervatoğlu, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

            "Bu, mafyatik bir davranıştır. Bir sendika başkanı neden silahla dolaşır? Belediyemizde çalışan 72 işçi arkadaşımızın adına Belediye- İş Sendikası’yla yaptığımız toplu sözleşme tarihi bu yıl eylül ayın sona erecek.

            İşçilerimiz Belediye-İş Sendikası’ndan zaten ayrılmışlar, Genel-İş Sendikası’na üye olmuşlar. Yani gelecek dönem toplu sözleşme görüşmelerini Genel-İş Sendikası ile yapacağız. Bu olay, çok vahim bir olaydır.

            Bir işçi temsilcisinin üyesine silah çekmesi… Bu demek ki mafyavari sendikacılık yapıyor. Umarız bu sendika temsilcisiyle ilgili, sendika genel merkez yöneticileri yaşananları değerlendirir, işçilere yapılan bu mafyavari saldırının hesabını sorarlar."

            Genel-İş'ten Açıklama

            Öte yandan Genel-İş Sendikası Fındıklı Temsilciliği de yaptığı yazılı açıklama ile olayı kınadı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

            “İşçileri sendika değiştirdikleri için mahkemeye veren, ek zam sözleşmesini imzalamayarak işçileri mağdur eden, sosyal medyadan sürekli olmadık ithamlarla hakaret eden sözde işçi sendikası başkanı olan Yaşar Kaspar, son olarak, sözleşmeyi neden imzalamadığını ve işçileri mağdur ettiğini soran mesai arkadaşımıza saldırmış ve sokak ortasında silah çekmiştir.

            Sendika başkanlığı, işçilerin aidatlarıyla tatil yapıp, takım elbiselerle, lüks arabalarla gezip, işçileri mağdur edip silah çekmekle, kabadayılıkla olmaz. İşçi sınıfının örgütlülüğü, mafya yöntemleriyle değil, emeğin örgütlenmesi ile olur. O kabadayılık da mafyacılık da kimseye sökmez.

            Son yaşanan bu olayın ardından mesai arkadaşımızın yanında olduğumuzu bildiriyor, saldırgan sendika başkanının hukuk önünde gerekli cezayı almasını bekliyoruz.

            Aynı zamanda Belediye-İş Sendikası Genel Merkezi’ni de göreve davet ediyoruz. Belediye çalışanlarının yaşadığı mağduriyete son verilmesini, ilgili sendika tarafından Rize İl Başkanlığı görevini yürüten bu zat hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını bekliyoruz.”

            Gözaltından Sonra Serbest Bırakıldı

            Öte yandan Belediye-İş Sendikası Başkanı Kaspar'ın, olaydan sonra 1 gün gözaltında tutulduktan sonra, Pazar Bölge Adliyesine sevk edildiği ve sorgusu yapıldıktan sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol