banner51

Bu haber kez okundu.

BİR SORUŞTURMA DA ÇERVATOĞLUNA

‘Bir Bilezik Bir Yüzükle Ben Gelmedim’ Demişti… Cumhurbaşkanına Hakaret Davalarının Sonu Gelmiyor…

Yurt genelinde sayıları bilinmeyen Cumhurbaşkanına hakaret dava ve soruşturmalarının sonu gelmiyor.

            Bu kez de, Rize Fındıklı Belediyesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu hakkında, ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddiasıyla Pazar Cumhuriyet Savcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

            Soruşturma nedeniyle önceki gün Rize Pazar Adliyesi’ne giderek ifade veren Çervatoğlu, “AKP Fındıklı İlçe Başkanı Fethi Velioğlu bana ‘hırsızın büyüğü’ diye atıfta bulunmuştu. Ben de, ‘Bir bilezik bir yüzükle ben gelmedim, başka bir zenginliğim olursa bu zenginlik bilin ki hırsızlıktan çıkmıştır’ diye bir ifade kullanmıştım. Bu ifademi Cumhurbaşkanı’na atfederek kullandığım söylenerek bir ön soruşturma başlatıldı. Gerçekten şaşakalıyorum” dedi.

            Atfen Soruşturma!

            Pazar Cumhuriyet Savcılığı, Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla yeni bir soruşturma başlattı. Pazar Adliyesi’ne giderek ifade veren Çervatoğlu, adliye çıkışında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

            "Cumhurbaşkanı’na hakaretten hakkımda soruşturma başlatıldı. Cumhurbaşkanının ismi dahi geçmeyip, ima edilmediği halde bir şikâyet üzerine hakkımda açılan soruşturmayla ilgili Pazar Cumhuriyet Savcılığı’na ifade vermek için geldim. Geçmiş aylarda belediyemize ait kreş ve tuvaletlerle ilgili açıklamalarımda AKP Fındıklı İlçe Başkanı Fethi Velioğlu bana ‘hırsızın büyüğü’ diye atıfta bulunmuştu. Ben de bunun üzerine, 'Bir bilezik, bir yüzükle ben gelmedim başka bir zenginliğim olursa bu zenginlik bilin ki hırsızlıktan çıkmıştır' diye bir ifade kullanmıştım. Bunu Cumhurbaşkanına atfederek kullandığımı söyleyip bir ön soruşturma başlatıldı. Gerçekten şaşakalıyorum, Cumhurbaşkanı’nın böyle bir sözünün olmadığı polis tutanaklarında kayıtlı.”

            "Soruşturma Açmakla Cumhurbaşkanı'na Hakaret Ediyorlar"

            “Cumhurbaşkanımızın 1994 yılında 'bir yüzükle İstanbul’a hizmet etmeye geliyorum' şeklinde bir konuşması varmış. Bunu Cumhurbaşkanı’na hakarete sokup bana soruşturma açılmasını istemek şikâyetçi olmak ve işlemde bulunmak aslında asıl Cumhurbaşkanımıza hakaret. Tutanakta 'Cumhurbaşkanımızın böyle bir konuşması yoktur' deniyor, aslında bu konuşmayı Cumhurbaşkanına atfedenler hakaret ediyor. Bize karşı yanlı ve hizmetlerde engellemeler olunca şunu da diyorum; ‘Cumhurbaşkanımız bunlardan haberi olsaydı bunu engellerdi, Rize bir bütündür A ilçesi B ilçesi ayırmaz’ diye ifade ederim. Takdir edilmesi gerektiğinde ben herkesi takdir ederim. AKP milletvekillerinin Fındıklı içme suyu projesine verdikleri desteğe de teşekkür ettim. Siyasi kimlikler siyasileri eleştirebilir ancak bu trajikomikten öte bir şey. Nerden nasıl çıkarılmış anlamadım.”

            "Bir Suç Yaratarak Yargılanacaksak, O da Olsun!"

            Açıklamaları sırasında, “Kim suç duyurusunda bulundu” sorusu üzerine Çervatoğlu, şöyle konuştu:

            "Bilemiyorum onu. Dosyada suç duyurusu da olmayabilir direkt polis ya da Kaymakamlık da olabilir. Bizim kreş binası önünde açıklamalardan almışlar. Orada emniyeti görevlendiren kaymakamlıktır muhtemelen. Çalışmalarımızda sürekli engel çıkardığı için olabilir. İfademde soruşturmanın takipsizlikle sonuçlanmasını talep ettim. Eğer bundan sonra devam ederse hakaret davasına dönüşecek. İçişleri Bakanlığından izin istenecek yargılanmam için. Bir sürü yargıladılar, bunlar da yargılanalım, olmayan bir suçu yaratarak yargılanacaksak o da olsun."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol