banner51

Bu haber kez okundu.

BİRİLERİNİN DEĞİL ORTAK ANLAYIŞIN İKTİDARINI KURALIM

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu görevdeki 3 yılını değerlendirerek, “Bireylerin iktidarını değil, ortak anlayışın iktidarını kurmak için elimizden ne geliyorsa onu yapmalıyız” dedi

            "Ortak anlayışın iktidarı kurucu iktidardır” diyen Çervatoğlu, “36 ayı tamamlamak üzereyiz. Bu 35 ayı mali değer olarak ölçersek, 16.5 milyon bütçe ile aldık. Ortalama 17-18 milyon bütçemiz oldu. Üçle çarp 54 milyonluk bütçede 45 arkadaşı istihdam ettik. Viçebel AŞ şirketini kurduk. Belediye şirketinden 45 arkadaşımızı istihdam ettik. Bunu gider olarak kabul etmezsek, artan paralarımızla o günün değeriyle 20 milyona yakın yatırım yaptık. Atatürk Parkı içerisinde Viya Kafe'yi yaptık. Aydın Boysan sosyal tesisleri bitmek üzere. Hayati Aykut Parkı’nın yenilenmesi modern içerisinde wc ve kentin dış yüzünü gösteren bir yer yaptık. Cadde iyileştirme çalışmaları yaptık. Bunun için bir üretim tesisi oluşturduk. Yedi dönümün üzerinde ahşap atölyemiz var, geri dönüşüm ayrıştırma merkezimiz var. Kadememiz var ve 3 tane mikser aldık, 2 tane de beton santralimiz var” dedi.

            Kültür Merkezi Yapılıyor

            Yaptıklarını anlatan Çervatoğlu, şunları kaydetti:

            “Sokak hayvanları rehabilitasyon merkezi kurduk. Festivallerimizi yaptık. Belediye olarak bir iş insanımızın katkılarıyla birlikte bir kültür merkezi yapıyoruz. Sinema-tiyatro salonu ve müze inşaatı. Mayıs ayı içinde açılışını yapacağız. Altyapıda da birçok yatırımımız oldu. Üniversite yolunu bitirdik. Halka ait olanı halka teslim ettik. Meci usulü ile engellilerin daha rahat yaşayabileceği engelsiz caddeler yapmaya başladık. Trafik yoğunluğunu azaltmaya çalışıyoruz. Bisiklet yolları yapıyoruz. 3 tane kooperatif oluşturduk. Kooperatiflerle ortak çalışmalar yürütüyoruz. Turizm ile ilgili çalışmalarımız var. Fındıklı’da yaşama dokunan her şeye el atmaya çalışıyoruz. Bir kadro ile yapıyoruz bunu. Yönetim anlayışını değiştirdik. Burada makam yok. Bende sıradan bir işçiyim, çalışanım. 18 arkadaşımızla her Pazartesi burada toplanırız, Fındıklı konuşulur, geçtiğimiz hafta değerlendirilir, gelecek hafta konuşulur. Bütün çalışmalarımızı şeffaf yürütmeye çalışıyoruz."

            Fındıklı'nın Rize’nin 4. büyük ilçesi olduğunu kaydeden Çervatoğlu, "Ardeşen, Çayeli, Pazar, Fındıklı. Her tarafta küçük sanayi sitesi var, biz de yok, 3.yıl oldu. Kimin yapacağı önemli değil. Gelin buna destek verin. AKP İlçe Örgütü yapsın, hiç gocunmam, altyapıya yine girerim. Sürekli engellemeler, yokuşa sürmelerle karşılaşıyoruz. Kaçkarbirlik’e eleştirel de yaklaşıyorum. Bu birlik neden var? Bir türlü faaliyete geçmedi. Herkes vahşi depolama yapıyor. Bir an önce bu tesisin tamamlanmasını istiyoruz. Vahşi depolamanın önüne geçilmesi gerekiyor” dedi.

            Evsel Atıklardan Mama Üretecek

            Başkan Çervatoğlu, “Biz bir nebze 2.aşamaya geçmeye çalışıyoruz. Geri dönüşüm mümkün olan çöpleri zaten ayrıştırıyorduk şimdi evsel atıkları ayrıştırıp sokak hayvanlarına mama üretmeyi düşünüyoruz. Hatta Merkez Efendi Belediyesi ile görüştük. Muhtemelen bir ekipman da kuracağız. Bu mamaları kedi ve köpeklere sağlayacağız. Bir anlamda sıcak yemekte vermeyi planlıyoruz. Şu anda mutfağın inşaatı bitmek üzere" diye konuştu.

            Borç 14.5 Milyon

            Belediyeyi 18.5 buçuk milyon borçla aldıklarını ifade eden Çervatoğlu, "Şu anda yaklaşık 14.5 milyon civarında borcumuz var. Piyasa borcumuz yok. Ama aynı zamanda bugün toplamda 35 milyon değerinde bir yatırım var. Altyapı ve temel hizmetler dışında. Biz yatırımları kar amaçlı yapmıyoruz. İstihdam sağlayıcı yatırımlar yapıyoruz. Ama belediye bütçesinden gitmemesine dikkat ediyoruz" dedi.

            Kentsel Dönüşüm Çalışmaları

            Nisan ayı ara tatilinde Yayıncılar Kooperatifi ile birlikte kitap günleri düzenleyeceklerini de anlatan Çervatoğlu şöyle devam etti:

            "Birçok yazar ve şair gelecek. Bir hafta sürecek. Bunun için Rize ve Borçka’dan da servisler kaldıracağız. Ağustos ayında da kültür sanat festivali yapacağız. 2023'te hedeflediğimiz etkinlikler var. Önümüzdeki günlerde bütün caddelerde meci usulü ile yeni yapılar ortaya çıkaracağız. Kentsel dönüşüm noktasında çalışmalarımız var. Bölgenin dönüşümü ile ilgili çalışmalarımız var."

            Ücretsiz Taşıma

            "Şehir içi ulaşımla ilgili ücretsiz taşıma çalışmamız var. Doğu-batı yakasına elektrikli araçlar koyma planımız var. Gerekli görüşmeyi yaptık. Araçların tespitine doğru gidiyoruz. Bu konuda büyükşehir belediyelerimizden hem teknik anlamda hem de araç desteği istiyoruz. Görüşmelerimiz sürüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin teknik ekibi buraya gelerek kentimizi planladılar. Bu arada sinema salonu çalışmamız var. Ayrıca bir de müze yapacağız."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol