banner51

Bu haber kez okundu.

ÇAYDA TABAN FİYAT HAYATA GEÇİRİLMELİ, KOTA VE KONTENJAN KALDIRILMALI

                Fındıklı çay üreticileri inisiyatifi, çay kampanyası sürecinde yaşanan sıkıntıların ve çözüm önerileri konusunda basın açıklaması yaptı.

                Saimin yeri çay evinde düzenlenen basın toplantısında gurup adına açıklama yapan Osman Kurt,    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde 2022 yaş çay alım fiyatını destekleme ile birlikte 7 lira olarak açıklaması çay üreticisini memnun etmediğini söyledi.

    Yıllık enflasyonun %200 lere yaklaştığı yerde, çaya %75'lik artış kabul edilemez olduğunu belirten Kurt,  açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"    Çay üreticileri fiyat belirlenirken kendilerini temsil eden kurumların da süreçte olmasını; belirlenen fiyatında taban fiyat olmasını yıllardır talep etmektedirler. Ne yazık ki her iki talep de gerçekleşmemiştir.

    Kota ve kontenjan uygulamaları da özel çay işletmelerine düşük fiyatla çay almasına fırsat veriyor.

    Çaykur daha çok işçi ile, daha dolgun maaşla insanlara çalıştırırken özel çay işletmelerinin düşük fiyatla yaş çay alımı yapması biz çay üreticileri olarak kabul etmiyoruz. Siyasi iktidar da bu duruma seyirci kalmamalıdır.

    Bizler Fındıklı Çay üreticileri insiyatifi olarak çayda taban fiyatının hayata geçirilmesi, kota ve kontenjan uygulamalarının kaldırılması, geç ödemelerinin yasal faizi ile ödenmesi ve çaydaki karşımıza çıkan başka problemleri çözmek için mücadele edeceğimizi; bu haklı mücadeleyi çay üreticisi halkımızla beraber yürüteceğimizi belirtiyoruz. 

     Yaşasın çay üreticilerin birliği

      Yaşasın örgütlü mücadelemiz.

   Hepinize saygılar sunuyoruz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol