banner51

Bu haber kez okundu.

ÇERVATOĞLU, İFADE VERMEYECEĞİNİ BİLDİRDİ

Sürekli olarak AKP’liler ve iktidar tarafından çalışmaları engellenen Fındıklı Belediyesi adeta soruşturma kıskacına alındı. Fındıklı Belediye Başkanı ve belediye çalışmalarına adeta ‘suç oluşturma’ yarışı başlatılırken, Kaymakamlık da ‘İdari Soruşturma’ başlattı.

            Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, Kuran eğitimi alan çocukların eğitim ve öğretim hakkını engelledikleri gerekçesiyle 8 belediye çalışanıyla birlikte, kendisi hakkında açılan idari soruşturmada, Kaymakamlığa ifade vermeyeceklerini bildirdi.

            Fındıklı’nın CHP’li Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ve 8 belediye çalışanı hakkında, Kuran eğitimi alan çocukların eğitim ve öğretim hakkını engelledikleri gerekçesiyle Rize Valiliği tarafından 4483 sayılı Kanun kapsamında soruşturma başlatıldı.          Rize Valiliği, soruşturmayla ilgili belgeleri, Fındıklı Kaymakamlığı aracılığıyla Başkan Çervatoğlu ve 8 belediye çalışanına tebliğ etti. Başkan Çervatoğlu ve belediye çalışanları, ifade vermek üzere 18 Ocak’ta Fındıklı Kaymakamlığı’na çağrıldı.

            Çervatoğlu, Fındıklı Kaymakamlığı’na gönderdiği cevap yazısında, 4483 sayılı Kanun uyarınca kaymakamlığın soruşturma izni verme yetkisi bulunmadığını gerekçe göstererek, ifadeye gitmeyeceklerini bildirdi.

            Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu tarafından Kaymakamlığa gönderile söz konusu yazıda şunlar kaydedildi:

            “4483 sayılı Kanun’da soruşturma izin yetkisi, büyükşehir belediye başkanları, il ve ilçe belediye başkanları; büyükşehir il ve ilçe belediye meclisi üyeleri ile il genel meclisi üyeleri hakkında İçişleri Bakanlığı'na aittir.

            Ön inceleme, izin vermeye yetkili merci tarafından bizzat yapılabileceği gibi, görevlendireceği bir veya birkaç denetim elemanı veya hakkında inceleme yapılanın üstü konumundaki memur ve kamu görevlilerinden biri veya birkaçı eliyle de yaptırılabilir.

            İnceleme yapacakların, izin vermeye yetkili merciin bulunduğu kamu kurum veya kuruluşunun içerisinden belirlenmesi esastır. İşin özelliğine göre bu merci, anılan incelemenin başka bir kamu kurum veya kuruluşunun elemanlarıyla yaptırılmasını da ilgili kuruluştan isteyebilir. Bu isteğin yerine getirilmesi, ilgili kuruluşun takdirine bağlıdır.

            İşbu açık kanun hükümlerinden de anlaşılacağı üzere, isnat edilen eylem ile ilgili soruşturma izni verme yetkisi İçişleri Bakanlığı’ndadır. Soruşturma izni verme yetkisinin İçişleri Bakanlığı’nda olmasından ötürü de ön inceleme başlatma hak ve yetkisi de İçişleri Bakanlığı’nda mevcuttur. Bu nedenle sayın makamınızca hakkımızda 4483 sayılı Kanun uyarınca soruşturma izni verme yetkisi bulunmadığından, bu hususa dair ön inceleme yapma yetkisi de bulunmamaktadır.

            Bunun yanında, aynı eylem nedeni ile Belediye Başkanı’mız ve bir kısım belediye çalışanlarımız iştirak halinde tutulması nedeni ile yukarıda bildirilen açık kanun hükmü uyarınca da belediye çalışanlarımız ile ilgili inceleme üst memur sıfatına haiz belediye başkanımızın inceleme usullerine tabi olacağından, bu çalışanlar açısından da soruşturma izni verme yetkisi, işbu olay bakımından İçişleri Bakanlığı’ndadır.

            Bu nedenle sayın makamınızca tarafımıza bildirilen ön incelemeye dair karara itiraz eder, itirazımız doğrultusunda bu hatadan dönülmesine karar verilmesini talep ederim.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol