banner51

Bu haber kez okundu.

ÇERVATOĞLU,"AKP RİZE İL BAŞKANI MUHALEFET ROLÜ ÜSTLENDİ"

Fındıklı  Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, AKP'nin, Fındıklı’daki gibi yakın zamanda iktidardan düşeceklerini kabullenerek  kendilerine muhalefet rolü üstlendiklerini söyledi.

Çervatoğlu, düzenlediği basın toplantısında, 22 Şubat 2022 tarihinde AKP Rize İl Başkanının yapmış olduğu basın toplantısında Fındıklı Belediyesini hedef alarak yanlış ifadelerde bulunduğunu tebessümle izlediklerini söyledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Urfa konuşmasını,  AKP Rize İl Başkanı kendine göre yanlış yorum yaptığını kaydeden Çervatoğlu, "Öncelikle belirteyim AKP Rize il başkanı iktidar olduğunu unutmuş (kısacası Fındıklı’da yaşadıkları gibi yakın zamanda iktidardan düşeceğini benimsemiş) kendilerine muhalefet rolü biçmiş durumda.Siyasal iktidarların yapması gerekenleri Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve belediyelerimize yüklemesi yönetemediklerinin açık bir göstergesidir. Evet biz iktidar olunca Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu sizin yaptıklarınız gibi bir avuç çıkar guruplarının veya uluslararası sermayenin değil halkımızın ihtiyaçlarını, refahını ve gönencini geliştirmek için çalışacaktır" dedi.

Urfa konuşması olarak Kılıçdaroğlu'na atfedilen konuşmanın içeriği tamamen saptırıldığını ifade eden Çervatoğlu, şunları aktardı:

"Kaldı ki partimiz Sayın Genel Başkanımız Belediye Başkanlarımız ve Kadrolarımız demokrasiye inanan ve demokratik kurallarla bu ülkenin muasır medeniyetler seviyesine ulaştırılması için kurucu önderimiz ışığında çalışanlardır. Sayın genel başkanımız da talimatlarla değil Devlet gelenekleriyle, toplumsal kurallar çerçevesinde olması gereken bir iş varsa demokratik yollarla düşüncesini ifade eder. Unutmuş olabilirsiniz sizlere yeniden hatırlatalım; bizler tek adam rejiminde olduğu gibi talimatlarla değil demokratik işleyişle devlet gelenekleriyle işletiriz çalışmalarımızı. Bizi kendilerinizle karıştırmayın, bizler Parlamenter Demokrasiye inanıyor ve bu ülkede kardeşçe kimsenin ötekileştirilmediği bir ortamda eşit özgür ve demokratik bir şekilde yaşamayı temel ilke olarak benimseyenler ve bu uğurda çalışanlarız."

AKP RİZE İL BAŞKANININ İDDİLARINA KARŞI ÇERÇAVTOĞLU ŞUNLARI SIRALADI

  1. Belediyemizin çiftçilerimize ücretsiz elektrik sağlaması konusunda AKP meclis üyeleri önerge vermemiştir. Önerge olarak ifade ettiğinin yazı meclis toplantımızın bitiminden sonra tarafımıza sunulmuştur. Yazı traji komik bir yazı olup ilçemizde yaşayan çiftçilerimizin borçlarının belediye bütçesinden karşılanmasını istenmiştir. Tekrarlamakta yarar var sumen altı edildiğini iddia ettiğiniz önerge toplantı sonunda sunulmuştur. Bunların kayıtları mevcuttur.Biz Fındıklı belediyesi olarak Cumhuriyet Halk Partisinin temel ilkelerinden aldığımız öğreti ile halkımızdan hiçbir şeyi gizlemiyor, meclislerimizi canlı yayınlıyoruz.Bizleri takip edip veya sonradan izleme gereğini duysaydınız ortada bir önergenin olmadığını görürdünüz. Bizler şeffaf bir şekilde toplumcu belediyecilik anlayışıyla çalışmaktayız. Bizim kapımız yok, makam aracımız,şoförümüz yok, halkımız ne ise biz de oyuz.Halkımızın bize ulaşması için bürokratik engellerimiz yok. Bizler popülizmle değil halkımızın gerçeklikleriyle çalışırız. Biz belediyeyi kimseyi ayırmadan halkımızla birlikte yönetmekteyiz. Seçim süreçlerinde siyasetimizi yapar sonrasında kimseyi ayırmadan halkımıza hizmet ederiz. Bunlardan bilginiz var mı sayın başkan?

Kaldı ki ne güzel ifade ediyorsunuz; ilimizde bir belediye CHP’de. Yani geriye kalan belediyeler partinizin de içerisinde yer aldığı cumhur ittifakında. Hangi belediyeniz çiftçilere dair bir yardım başlatmıştır veya halkımız için yangın hali almış enerji ücretlerine dair bir çalışma gerçekleştirmiştir. Öncülük etseler de biz de nasıl borçların ödendiğini görsek.

  1. AKP iktidarı olarak ilimizdeki çiftçilerimizin sorunlarını çözmek istiyorsanız gelin çay tarımında ihtiyaç duyduğumuz gübreleri konuşalım. Gübrenin tonunun 500 TL den nasıl 7.500 TL olduğunu örneğin. Sayın il başkanıve Belediyemizin AKP meclis üyeleri ya ilimizde yaşamamaktadır veya çiftçi değillerdir. Rize ilinde yaşayan tüm yurttaşlarımız gibi bizler de çay üreticisi çiftçisiyiz. Çay üreticisinin üretim için bir enerji veya yakıt gideri yoktur sayın başkan ve meclis üyelerimiz. Çay üreticisi çiftçilerimizin tek gideri vardır o da gübre. Ve bu gübrenin fiyatını geçtiğimiz günlerde Tarım kredi kooperatifi halkımıza cep mesaj atarak 7.500 TL ilan etmiştir.

Yoksa Tarım Kredi Kooperatifleri belediyelere mi bağlandı da bizlerin haberi yok. Siz çiftçilerimize destek olmak istiyorsanız gübreye desteği verin. Başarısızlıklarınızı örtmek için olmadık söylemler üstünde kendinizi saha dışına atmayın. Evet saha dışına halkımızın önüne sandık konduğunda çıkarılacaksınız ve o günler de geç değil.

  1. Gelelim belediyemizin içme suyu ihtiyacına ilişkin çalışmalara. Evet belediyemiz halkımızın ihtiyacı olan bir konuda proje hazırlamış ve yine belediyemizin ortak olduğu bir banka olan İLBANK’tan projeyi hayata geçirmek için kredi talebinde bulunmuştur. Kaldı ki AKP iktidarındaki belediyede içme suyu konusunda halkımız mağdur edilmiş kamu kaynaklarımız heba edilmiştir.

Ayrıca tüm belediyelerin hakkı olan SUKAP projesi kapsamında hibe talebinde bulunulmuştur. Elbette her zaman ifade ettiğimiz gibi bu süreçte emek vermiş gerek partimiz mensubu vekillerimize gerek AKP mensubu vekillerimize gerek banka yöneticilerine ve bürokratlarına desteklerinden dolayı teşekkür ettik ederizde. Ancak bunu bir lütuf gibi sunarsanız olmaz sayın başkan. Ülkemiz bir parti devleti değil Türkiye Cumhuriyeti. Biz de T.C. Rize ili Fındıklı ilçesi Belediyesiyiz.

  1. Gelelim belediyelerin çiftçileri veya yoksul halkımızı nasıl destekleyebileceklerine dair yasal süreçlere ve yasalara. 5393 sayılı belediyeler kanunu belediyeler nakdi yardım yapamaz. Öyle elektrik parasını ödeyeceğiz, çiftçilerin borçlarını ödeyeceğiz diyemezsiniz. Yalnızca Büyükşehir Belediyelerine tanınan tarımı ve çiftçiyi üretim süreçlerinde desteklenmesi söz konusu.O da nakdi yardım veya üreticilerin faturasını ödenmesi şeklinde olamaz. Üretim süreçlerindeki girdi maliyetlerine dair yatırımlar yaparak destekleyebilir. Bunu sizler bilemeseniz bile sayın meclis üyelerimin bilmesi gerekiyor. Ancak biz Cumhuriyet Halk Partili belediyeler olarak yasal düzenlemeler olursa ve kaynaklar beşli çeteye değil de halkımız için belediyelere aktarılırsa halkımızın tüm sorunlarının çözümü için açık şeffaf ve toplumcu bir anlayışla çalışırız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol