banner51

Bu haber kez okundu.

DEDELERİMİZİ NİNELERİMİZİ RAHAT BIRAKIN!

İktidarın ve devlet kurumlarının Fındıklı Belediyesine karşı hizmet engelleme yarışına girdiğini ileri süren Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, son olarak ilçedeki mahalle mezarlığı ile ilgili gelişmeleri kamuoyuna aktardı.

            Açıklamasında, "Trajikomik bir olay ama gerçek" diyen Çervatoğlu, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün, şehit mezarından ve 150 yılı aşkındır oluşturulmuş olan mahalle mezarlığından kamulaştırma bedeli istediğini kaydetti.

            "İş Fındıklı’ya gelince, CHP’nin yerel yönetimi kazanmasıyla mahkemeler son hızıyla çalışıyor ve vicdanları zedeleyen sonuçlar ortaya çıkıyor" diye açıklamalarını sürdüren Çervatoğlu, yaşanan olayı kısaca şöyle özetledi:

            İlçe Olmadan Önce Başladı

            "Geçmiş dönemde Vakıflar Genel Müdürlüğü ilgili alandaki yaklaşık 8 parsel için belediyemize dava açmış. Bizlerin ve mahallemizdeki yaşlılarımızın birçoğu bile ne zamandan beri mezarlık olarak kullanıldığını bilmiyorlar.

            Yani tarihi ilçe olmadan önceye dayanıyor. Fındıklı 1947 yılında belediye olmuş ama bu mezarlık çok öncesinden. 2016 yılında dava açılmış ancak dönemin AKP yönetimi ilgilenmemiş ve bizim dönemde dava süreci özellikle hızlanmış.

            2016 yılında açılan davada AKP'li bir Belediye Başkanı varken hiç işletilmemiş, bugün alelacele hemen işletildi. Bu bir ötekileştirmedir."

            Şehit Mezarlığından Feragat

            Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu ayrıca, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün ilçedeki şehit mezarlığı, mahalle mezarlığı ve yıllar önce yapılan yol için de ecri misil ve kamulaştırma bedeli talep ettiğini anlatarak, "Yaklaşık 15-20 yıl önce kadastro çalışmalarında alanlar mezarlık ve yol dahil Cami ile birlikte Vakıflar Genel Müdürlüğüne tescil edilmiş. Atalarımızın, dedelerimizin meci (imece) ile yapmış olduğu 100 yıllık yol ve 2016 yılında hain bir saldırıda kaybettiğimiz sevgili kardeşimiz Emrah Aytemiz'in şehit mezarlığıyla ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Trabzon Bölge Müdürlüğü'ne yetki vererek açmış oldukları kamulaştırma bedeli ve ecrimisil kiralama bedelinin talep edilmesi utanç vericidir. Şehit mezarlığından feragat eden Vakıflar Genel Müdürlüğü, dedelerimizi ve ninelerimizi yerinde rahat bırakmamayı temel hedef almış" dedi.

            "Ayıptır, Yazıktır"

            Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün açtığı ecrimisil davasında, mezarlık alanına yaklaşık 550 bin lira değer biçildiğini anlatan Çervatoğlu, şunları söyledi:

            "Biz süreci incelediğimiz zaman aslında burayı vakfeden aile ile çocuklar kavga etmesin diye 'cami alanı ve mezarlık alanı' olarak vakfetmiş. Belediye olmadan önce meci ile Fındıklı halkı, o zamanlar kazma ve kürekle yol açmışlar. Yol olan yerde yakın zamanda yürütülen kadastro çalışmasında, Vakıflar tarafından bahçe olarak işlenmiş. Acıdır ki kendileri de camilerine geçtikleri yolu bahçe olarak işletmişler. O yolun belediye yolu olduğunu iddia ederek o alanın da Belediye mezarlık alanı olduğunu iddia ederek gerek şehit mezarlığından, gerek mahalleli yurttaşlarımızın yattığı mezarlardan ve 100 yıllık yoldan, bizden ecrimisil, kullanım bedeli, kiralama bedeli ve aynı zamanda kamulaştırarak kamulaştırma bedelinin kendilerine ödenmesi istenmiş. Bunun için bilirkişi tespitler yapmış. Yaklaşık 550 bin lira civarı değer biçmişler."

            “Biçtikleri Değer Fazlasıyla Ödendi”

            "Hem şehit mezarlığının olduğu ve hem de atalarımızın olduğu alana bizim için değer biçilemez" diyen Çervatoğlu, şunları kaydetti:

            "Biçilecek o değerleri şehidimiz de, atalarımız da fazlasıyla ödedi. Son zamanlarda hayretle izliyorum. Herhalde Fındıklı Belediyesi'ni CHP kazandığı için yapıldığını düşünüyorum. Biz bu toprakların evladıyız.

            Ne acıdır ki bizi kutuplaştıranlar var. Kutuplaştırmalara karşı biz inadına halkların barış içerisinde kardeşçe yaşamasını önemsiyoruz. Kimsenin diline, dinine, ırkına bakmadan halkımıza hizmet etmek aşkıyla yaşıyoruz. Bu anlamda görevi böyle yürütmeye çalışıyoruz. Bizim önümüze sürekli engeller çıkartsalar bile bu Misak-ı Milli sınırları içerisinde biz kardeşçe yaşamayı her zaman temel felsefe olarak kabul edeceğiz."

            "Bu Bir Ötekileştirmedir"

            Çervatoğlu, açıklamalarını şöyle tamamladı:

            "Bu bir ötekileştirmedir. Kimse bizi ötekileştiremez. Ülke sevdası sözle olmuyor. Siyasal ayrım yaparak, bizleri ötekileştirerek, hatta şahsımla ilgili çok ileri giderek dedikodular yaratarak beni halkımdan koparmaları mümkün değil.

            Bizim için bu ülke topraklarının her karışı önemli, çok değerli. Bizim için her şehidimiz çok önemli, atalarımızın yattığı yerler çok değerli. Bütün bu uygulamalar bizleri ötekileştirmek için ya da bizi başarısız kılmak için yapılan çalışmalar olarak görüyorum. Tüm engellere rağmen biz halkımız ile birlikte halka hizmet etmek aşkıyla yürüyeceğiz. Hiç kimse bizi halktan koparamaz.

            Beni Rizelilikten kimse koparamaz. Beni Türkiyelilikten kimse koparamaz. Atalarımız bu coğrafyanın sınırlarını kanları ile ödediler ve bizler de ona sahip çıkan ve halkıyla birlikte bu coğrafyanın her köşesini güzelleştirmeye çalışan belediye başkanları olacağız."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol