banner51

Bu haber kez okundu.

DİĞER BELEDİYELERE HELAL OLAN  NEDEN FINDIKLI'YA HARAM?

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, “İşinize gelince kanun var, işinize gelmeyince kanun yok. Rize Belediyesi’ne, Ardeşen’e sevap olan Fındıklı’ya neden günah? Niye haram” diye sordu.

                Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, göreve geldiği 2019'dan beri ilçede gerçekleştirdiği yatırımları anlatarak; ilçede bazı yatırımların engellendiğini belirtti ve AKP Fındıklı İlçe Teşkilatı’nı eleştirdi. Çervatoğlu, 2023 genel seçimlerinde milletvekili adayı olmayı düşünmediğini görevine belediye başkanı olarak devam etmek istediğini de dile getirdi.

                İşte Karadeniz Gazetesine konuşan Çervatoğlu’nun açıklamaları:

                Üç Yılda 100 Milyonluk Yatırım

                Üç yıl içerisinde 100 milyona yakın bir yatırım yapmışız. Üretim alanları oluşturduk. Belediyemize yeni araçlar kazandırdık. Geri dönüşüm ayrıştırma merkezi ve kademe oluşturduk. Sokak hayvanlarımız için bir alan oluşturduk. Çöplerimizi geri dönüşüme ayrıştırarak topluyoruz. Bundan bir gelir de elde ediyoruz. Doğamızın daha az kirlenmesini sağlıyoruz. Sosyal tesisler inşa ettik. Şuanda Aydın Boysan Sosyal Tesislerini hizmete açtık. 300 kişilik sinema-tiyatro salonu oluşturduk. Biz Müzesi kurduk. Bu coğrafyada yaşayan Lazı, Gürcüsü, Türkü hepimizin yaşamsal süreçte kullandığı ev aletleri ve kendi kültürümüzü yaşatacak bir müze oluşturmaya çalıştık.

                Neden Özlem Türeci’ler Yetişmesin?

                Çocuk Hakları Merkezi kurduk. Çocukların yarınları için çok dilli eğitim merkezine destek vermeye çalışıyoruz. Kreş gibi. Türkçe, Almanca, İngilizce öğretiyoruz. Drama, müzik gibi. Neden Kazım Koyuncu gibi müzisyenler yetişmesin? Neden Özlem Türeci’ler gibi bilim insanları yetişmesin, diyerek bilimi ve tekniği temel alarak bilimsel olanın yanında durarak eğitim sürecine katkıda bulunmaya çalıştık.

                300 Yıllık Cami Ortaya Çıkacaktı

                Belediyenin yan tarafındaki binayı istedik. Burasını yıkalım, kent meydanı yapalım dedik. Ama yan taraftaki binayı bize vermediler, Öğretmenevi’ne verdiler. Biz samimi duygularla bunu yapmak istedik. 300 yıllık cami ortaya çıksın dedik izin vermediler. Fındıklı’da yeterince Öğretmenevi var. Buranın Fındıklı’ya katkısı olmayacak. Ama bize vermiş olsalardı 300 yıllık cami ortaya çıkacaktı. Şadırvanı alta indirecektik. Böylece kent meydanı da ortaya çıkacaktı. Fındıklı 300 yıllık cami ile anılan bir ilçe olacaktı.

                Kim Dindar Kim Dinsiz…

                Sorsan benim için komünist, dinsiz derler ama kimin dindar kimin dinsiz olduğunu kimse bilemez. Burada uygulamalara bakmak lazım. Yatırımlara devam edecek olursak engelsiz caddeler yaptık. 4.5 milyonluk yatırımla alternatif cadde açtık. 15 yılda AKP iktidarında yapılmayan bu cadde bizim dönemimizde 1 ay gibi kısa bir sürede İzmir Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla meci anlayışıyla tamamladık. Çocuklarımızın sportif faaliyetlerine destek veriyoruz. Fındıklı Belediyespor’u faaliyete geçirdik. Kütüphane kurma çalışmamız var.

                Makamda Oturuyorlardı!

                Belediye binasının üç dükkanı vardı. Bizden önce belediyenin elinden çıkmıştı. Biz onu kamulaştırdık. Bize dil uzatmaya çalışan bazı siyasiler var. O siyasilere cevap, sizinkiler çalıp çırparken, makam koltuğunda sıcak yerde otururken biz halkın olanı halka teslim etmek için kamulaştırdık ve belediyeye kazandırdık. Biz soğukta tir tir titreyen amcalarımız sıcak suyla abdest alsın diye sıcak su akıttık. Biz buyuz. Kreşle ilgili bize sorun çıkaranlar ücretsiz cami yeri sağladık. AKP döneminde yıkılan caminin tekrar yapılması için bizim arazimize ihtiyaç vardı, biz de bağışladık.

                "Ben Utanıyorum!"

                Gerçekten utanıyorum. 150 yıl evvel yapılmış mezarlığa kamulaştırma bedeli isteniyor. Ellerinden çıkardıkları, sattıkları her şeyi halka kazandırıyoruz. Hayır yapamazsınız diyorlar, bizde sizden para alacağız diyorlar. 480 bin lira! Belediye olmadan mezarlık olarak kullanılan alana kamulaştırma parası istiyorlar. Faiz yok diyorlar ama faiziyle hesaplamış göndermişler. Vakıflar Genel Müdürlüğü yapıyor. Sorduğunuz zaman siyasilere ‘kanun böyle’ diyorlar.

                Ardeşen’e Sevap Fındıklı’ya Günah

                Kanun böyleyse bu alanda belediyenin, tuvalet yıkmaya kalkıyorsunuz. İşinize gelince kanun var, işinize gelmeyince kanun yok. Rize Belediyesi’ne, Ardeşen’e sevap olan Fındıklı’ya neden günah? Niye haram? Rize’de, Ardeşen’de dolgu alanları yok mu? Var. Hepsi belediyelerinin tasarrufunda. Bu kadar mı bir ilçedeki halkına düşman olunur. Bunlar siyaset yapmıyorlar, bunlar herhalde giderayak ne yapabilirsek diye bakıyorlar. Bu kadar halkına düşman bir siyaset yapılmaz ki. Şu caddelerde yapılanlara hasetlikle bakıyorlar.

                Doğalgaz Firması Gelmedi

                Doğal gaz firması daha gelmedi bize. Bütün her tarafta var. Bizde yok. Daha gelmedi. Üzgünüz. Rize’de, Ardeşen’de çalışma var. Fındıklı’da neden çalışma yok. Sonuçta bunu alan parasıyla bu işi yapmıyor mu? Bunu bize bağladıklarında bu gazın parasını bizden almıyorlar mı? Bu hizmetin bedelini kamudan, devletten almıyor mu? Hepsini alıyor. Neden yapılmadı. Soru işareti. Bizim dönemimizde ilçeye kazandırılan sıkıştırılmış doğal gaz var. Ancak bunun altyapısını geliştirmemiz lazım. Bize de yatırım yapmaları lazım ama yatırım yok. Trajikomik işlerle karşılaşıyoruz.

                Onurlu Bir Gelecek…

                Biz inançlıyız, inancımızla çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak istiyoruz. Çocuklarımıza daha yaşanabilir ve güzel bir Fındıklı bırakmak istiyoruz. İnsanların birbirine selam vermediği değil, gülücükle karşılaştığınız bir ilçede yaşamak istiyoruz. Belediyecilik sadece altyapı, üstyapı ile uğraşmak veya suyu getirmek değil. Bana kalırsa belediyecilik tiyatrosuyla, sinemasıyla, edebiyatıyla, sanatıyla, bilimiyle, tekniğiyle, eğitimiyle bütün yaşamsal alanlardaki halkın ihtiyaçlarına cevap vermektir. Halkın olanı halka teslim edebilmektir.

                Bölgenin En Çalışkan Belediyesiyiz

                İddia ediyorum ki bu bölgenin en çalışkan belediyesiyiz. 102 kişilik bir aileyiz. 67 kişi de biz istihdam ettik. Bizim dönemimizde işe aldık. İhale vermeyeceğiz dedik, kendimiz yapıyoruz. O kadar zengin bir halkımız var ki. Halkımıza çağrı yapıyoruz anında yanımızda. Yürekleri, gönülleri zengin. Biz Fındıklı halkına hizmet ederken eksik kaldığımız yerde halkımızı çağırıyoruz, anında yanımızda yer alıyorlar. Meci ile sinema salonu yaptık. Bizim kültür, sanata, eğitime yaptığımız yatırımlar diğer hizmetleri aksatmaz. Bütün caddeleri yeniledik, altyapı sorununu çözdük.

                Doların Yeşili Hükmetmiyor

                Engelsiz kent oluşturduk. Bir kardeşimiz bile olsa sinema salonunda engelsiz merdiven yaptık. Engelli WC bile yaptık. Olacak dedik. Çünkü biz zihnimizdeki engelleri kaldırdık. Engelli hakları savunucu arkadaşlarımızın dediğine göre, Samsun-Sarp arasında erişilebilir, umumi tuvalette tek engelli tuvaleti olan ilçeyiz. Hijyen açısından da iddia ediyorum birincidir. Dolayısıyla biz bu hizmet aşkıyla yapıyoruz. Doların yeşili hükmetmiyor. Bizim dayanışma, vicdan devreye girince başka bir şey ortaya çıkıyor. Herkes birbirine el atmaya çalışıyor. Hatalarımızla belediyecilik yapıyoruz. Elbette daha güzeli, mükemmeli var. Ama biz daha iyisi için koşuyoruz. Yerimizde oturmuyoruz.

                Beni çiğneyip yıksınlar!

                Fındıklı halkı ve meclis üyelerimiz bize dediler ki ‘seni seçtik, seni burada oturttuk, sen çalışacaksın’ dediler. Ben çalışmak için geldim. Bir tek şey istiyorum çalışmak. Zaman zaman yorulmuyorum dersem yalan olur. Ama o kadar haz alıyorum ki. Burada çalışıyoruz. Bütün engellemelere rağmen buyursunlar yıksınlar tuvaleti. Ben oraya kendimi bağlarım. Beni çiğnesinler yıksınlar. Halkın parası ile yapılmış, neyi yıkıyorlar! O halkın onu sahiplendiğini görünce bütün yorgunluğum gidiyor. Güzel olanı sahiplenmek gerekir.

                Oturarak Yorulanları da Gördük

                Biz bütünüyle omuzdaş oluyoruz ve Fındıklı’ya hizmet etme noktasında aşkla yarınımızı örgütlemeye çalışıyoruz. Çalışan arkadaşlarımızın şöyle bir hayali var. Daha iyi bir Fındıklı’yı bırakabilir miyiz? İnanıyorum ki bütün arkadaşlarımız yattıkları zaman Fındıklı Belediyesi’nin ve halkımızın hizmetleri geçiyor. Rüyasına giriyor. Burada oturup da yorulanları da gördük biz. Akşama kadar kahve için muhabbet ederek yorulanları gördük. Dolayısıyla bizim için fiziki yorgunluk çok da önemli değil. Güzelliklerle taçlanınca keyifli bir tatlı yorgunluğa dönüşüyor. O da bizim onurumuz oluyor.

                Borcu 12 Milyona İndirdik

                Belediyemizi 18 milyonluk borçla devralmıştık. 3 milyon civarında bir borçlanma yaptık ama eski yönetimden kalan 18 milyonluk borcu 12 milyona indirdik. 5-6 milyon borç ödedik. Emekliliği dolanları emekli ettik, yeni istihdam alanları sağladık. Fındıklı Belediyesi’nin bütçesi bugüne kadar 20 milyon civarıydı. Bugünkü değeriyle yaptığımız yatırımlar 100 milyonun üzerinde olduğunu düşünüyorum. Çalmadan, çırpmadan, halka açık şeffaf bir şekilde hareket edilince bütün bunlar yapılabiliyormuş.

                Devam Etmek İstiyorum

                Ben örgüte inanım bir insanım. Örgütüm layık görürse belediye başkanlığına devam ediyorum. Örgüt beni belediye başkanlığına layık görsün. Bana bazı sorular geliyor, ‘vekil olacak mısınız’ diye. Benim tercihim belediye başkanlığı. Örgüt, beni buraya layık görsün. Ben buradan keyif alıyorum. Benim vekil olayım diye bir hırsım yok. Örgütüm tekrar uygun görürse yeniden belediye başkan adayıyım. İl başkanımızın olması gerekiyor. Açık yüreklilikle destekliyorum. Arkasındayım. Vekillik konusunda bir vekili merkeze göndereceğiz. Örgütümüz de uygun görürse il başkanımız da ben de omuz omuza vererek Rize’yi ve Fındıklı’yı daha güzel yerlere getireceğiz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol