banner51

Bu haber kez okundu.

DOĞALGAZ HATTININ FINDIKLI’YA KADAR GİTMEMESİNİN NEDENİ NEDİR?
 CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Bekaroğlu, Doğalgaz hattının Fındıklı’ya kadar gitmemesinin nedeni  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a sordu.

Bekaroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Doğu Karadeniz Bölgesi Doğalgaz Boru Hattı Projesi kapsamında BOTAŞ doğalgazının 2008 yılında Rize’ye getirildiği belirtilen önergede  "Ancak aradan 10 yıl geçmiş olmasına rağmen Rize’nin ilçelerine doğalgaz verilmemiştir. 2017/10334 sayılı Bakanlar Kurulu’nun acele kamulaştırma kararından anlaşılacağı gibi, Rize’nin Derepazarı, Çayeli, Pazar ve Ardeşen ilçelerine doğalgaz hattı için çalışmalar başlatılmıştır. Elbette bu durum adı geçen ilçelerde sevinçle karşılanmış, ancak diğer ilçelerde hayal kırıklığına neden olmuştur. Kuşku yok ki; insanlardan talep taahhütnamesi ve peşin abone parası toplanması uygulamasından vazgeçilmiş olması doğrudur, ama Rize’nin tüm ilçeleri için doğalgaz bağlantısı çalışmalarının başlatılmaması, vatandaşlarda “acaba bize verilmeyecek mi?” sorusuna neden olmuştur "denildi. 

Bu bağlamda Bekeroğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'a şu soruları sordu:

1. Acele Kamulaştırma kararından anlaşılıyor ki; özellikle Derepazarı, Çayeli, Pazar ve Ardeşen ilçelerine doğalgaz getirilecektir. Doğalgazın verileceği ilçeler neye göre belirlenmiştir?
2. Rize’nin diğer ilçelerine doğalgaz ne zaman getirilecektir? Bu konuda bir planlama var mıdır? 
3. Acele kamulaştırma kararı ile belirlenen ilçelere göre yeni doğalgaz hattı Ardeşen’de son bulmaktadır. Doğalgaz hattının Fındıklı’ya kadar gitmemesinin nedeni nedir?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol