banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI BELEDİYE BAŞKANINDAN TEPKİ

    Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu, AKP'li belediye başkanı döneminde belediyenin kendi olanakları yaptırdığı binayla ilgili yaşanan gelişmelere tepki gösterdi. 


    Fındıklı’da Adnan Özbalaban döneminde, belediyenin kendi olanakları yaptırdığı bina, belediye meclisinin 01 Kasım 2017 tarihli kararıyla 5 yıllığına Fındıklı Müftülüğü’ne tahsis edildi. 4-6 yaş çocuklar için Kuran Kursu hizmeti veren binanın tahsis süresi 31 Ekim 2022 tarihinde son erdi.


   Binayı “Çocuk Gündüz Konukevi ve Çocuk Hakları Merkezi” olarak planlayan  Çervatoğlu, bina ile ilgili belediye meclisinde alınan tahsis süresinin uzatılmayacağı kararını Mayıs 2022’de ilçe müftülüğü ve Fındıklı Kaymakamlığı'na iletildi. Bu karara karşı çıkan Fındıklı Kaymakamlığı, binanın müftülükte kalması için Rize İdare Mahkemesi'ne dava açtı.


       Mahkeme, “Belediye meclisinin kendisine tahsisi yapılmamış tescilsiz hazine arazisi vasfı olan alanda karar alma yetkisi bulunmamaktadır” gerekçesi ile dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
 

SİYASİ ŞOVA DÖNÜŞTÜRMENİN ZEMİNİ HAZIRLANMIŞ


          Fındıklı Belediyesi'nde konuyla ilgili basın açıklaması yapan Belediye Başkanı Ercüment Çevratoğlu, konunun Haziran ayından beri siyasi şova dönüştürmenin zeminini hazırladıklarını ifade ederek, “Sorun ne kuran kursudur nede orasıdır. Haziran ayında yazıyı yazmışız. Bize cevap verilmemiş. Kuran kursu buna alet edilecek yer değildir. Yapacağımız yatırımı orda yapmak istiyoruz. Kendileri kuran kursu açacaklarsa kaymakamlığın müftülüğün bizden bütçesi yüksektir. Açabilirler. Belediye imkanları ile bizde destek oluruz. Belediyenin hemen yanında eski yurt binası komple bomboş 7 kişi değil 700 kişiye eğitim verilir. Burayı da biz istedik bize vermediler.  


          2019 tarihinden itibaren tüm taleplerinin reddedildiğini ifade eden Çevratoğlu,  “Seçildiğimiz günden itibaren çocuklarımız için kreş, yabancı dil eğitimi vereceğimiz programı hayata geçirmeye çalıştık. Arapça eğitim de vereceğiz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden boşaltılmış köy okullarını istedik. ‘Milli eğitimin ihtiyacı olması halinde tamamını geri alabilirsiniz' dememize rağmen taleplerimiz reddedildi. Bu binanın sözleşmesi biteceği için önce sözlü olarak müftü beyle görüştük, sonra yazılı olarak bütün belgeleri kaymakamlığımıza ilettik. Ama ne yazık ki bir santim adım atılmadı. AKP ilçe başkanının orayı boşaltmayacaklarını ifade ettiğini bizzat duydum. Bunu siyasi şova çevireceğini biliyoruz. Çocuklar üzerinden siyaset bizim işimiz değil ama AKP ilçe başkanının işi olabilir.”


“O ZAMAN BENİ GÖREVDEN ALSINLAR, KAYMAKAM YÖNETSİN”


       Bugün tarihli mahkeme kararını basın toplantısı esnasında öğrenen Belediye Başkanı Çevratoğlu, “Bina bizim neyin mahkemesi. Ben binada tadilat yapacağım, kendi yerimi koruyorum. Bu yapılan belediye hizmetlerini aksatmaktır. O zaman beni görevden alsınlar, kaymakam yönetsin. Kaymakamın görev tanımı belli, belediyenin görev tanımı bellidir.Bizim binamızı devlet zorla alacaksa ben direneceğim. Ben 5 aydır yalvaracağım, şimdi ‘biz burayı işgal edeceğiz' diyorlarsa, ben buna direnirim, o zaman beni görevden almaları gerekir” dedi.
      BİNANIN TABELASINI SÖKTÜLER, YERİNE ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ AFİŞİ ASTILAR


     Öte yandan, Fındıklı Belediyesi çalışanları, bahsi geçen binaya giderek “Fındıklı Kaymakamlığı İlçe Müftülüğü Reyyan 4-6 yaş Kuran Kursu” yazan tabelayı kaldırarak kapının girişine “Süreyya-Osman Şişmanoğlu Çocuk Dili Gündüz Çocuk Konukevi ve Çocuk Hakları Merkezi” yazan afişi astı. Asılan afiş, Fındıklı Kaymakamlığı görevlileri tarafından kaldırıldı.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol