banner51
19 Kasım 2018 Pazartesi

FINDIKLI BİR DEĞERİNİ DAHA KAYBETTİ

Fındıklılı, Mimar, yazar ve gazeteci Aydın Boysan 97 yaşında hayatını kaybetti. 1

05 Ocak 2018 Cuma 19:11
Bu haber 8717 kez okundu
FINDIKLI BİR DEĞERİNİ DAHA KAYBETTİ
 Mimar, yazar ve gazeteci Aydın Boysan organ yetmezliği nedeniyle İstanbul Ulus'taki evinde 97 yaşında hayatını kaybetti.

Aslen Fındıklı Arılı köyünden olan Aydın Boysan, son yıllara kadar köyünü ve ailesini ziyarete gelirdi. Hemşerileriyle  anılarını paylaşarak sohpet eden Boysan,tulum ile atma türkü söylerdi. 

AYDIN BOYSAN KİMDİR?

Aydın Boysan Rize'nin Fındıklı ilçesinde doğdu.

1939 yılında Pertevniyal Lisesi'ni, 1945’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ni (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü’nü) bitirdi. Mesleğini 1999’a kadar ara vermeden sürdürdü.

Türkiye Mimarlar Odası’nın kurucuları arasında yer aldı; yönetim kurulu üyesi, ilk genel sekreteri ve İstanbul şube başkanı oldu. 1945 yılında başladığı mimarlık mesleğine 2000 yılına kadar fiilen devam eden Aydın Boysan, mimar olarak çalıştığı 55 yıl boyunca 1.5 milyon metrekare bina tasarlamıştır.

957-1972 yıllarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ders verdi. Ulusal ve uluslararası mimarlık yarışmalarında ödüller kazandı. Kendi kitaplarını basmak için Bas Yayınları’nı kurdu. Aralıksız olarak on yıl Hürriyet ve üç yıl Akşam gazetelerinde köşe yazıları yazdı.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV