banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI BİR KEZ DAHA HES’LERE HAYIR DEDİ
 Fındıklı Çağlayan Deresi üzerine yapılması planlanan Taşdibi HES'i için yapılacak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı iptal edildi. Yaklaşık 8 yıldır ilçenin hiçbir vadisi ve deresi üzerinde HES yaptırmayan Fındıklılılar ise bu HES projesini de protesto etti. 

HES projesini yapacak firma ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çağlayan Deresi üzerinde yapılması planlanan Taşdibi Regülatörü 1-2 ÇED bilgilendirme toplantısının Fındıklı Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılacağını ilan etti.  Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bilinmeyen bir nedenle toplantının yapılmayacağını duyurdu. Fındıklı Belediyesi yapılması planlanan ÇED toplantısının iptal edildiğini anons etti. 

HES projelerine karşı mücadele eden ve bir kazma dahi vurdurmayan Fındıklı halkı, Fındıklı Derelerini Koruma Platformu öncülüğünde HES projesini ve ÇED toplantısını protesto için  Cumhuriyet caddesinde toplandı. Daha sonra ÇED toplantısının yapılacağı Halk Eğitim Merkezine kadar slogan atarak yürüdü. Fındıklı Derlerini Koruma Platformu yetkilileri Halk Eğitim Merkezi salona çıktı. Salonun boş olduğu şeklinde tutanak tutuldu. 

Toplanan kalabalık Fındıklı Halk Eğitim Merkezi önünde tulum eşliğinde horon oynadı. Daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. 

Burada bir konuşma yapan Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) yürütme kurulu üyesi Hüseyin Acar, Fındıklı'nın doğasına suyuna yaylasına sahip çıktığını belirterek, "Buraya kadar geldiniz. Birileri sıcak masa başlarından ayrılıp bugün buraya gelmediler veya gelemediler. Niye gelmedikleri gerekçesine bakmıyoruz. Biz çok iyi biliyoruz. Sizin kadar bilgiye sahip değiller. Sizin kadar yetenekli değiller. Sizin gibi bu alanlarda yaşamıyorlar. Size verecek bir bilgileri yoktur. Onun için gelemdiler. Onun için kaçıyorlar. Yaylarımıza ormanlarımızı göz dikmişler geri adım atmazlar umarım gelmezler ama şimdiden sonra gelirlerse daha güçlü bir şekilde bunlara ders vermeye hazırız."dedi.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü Avni Ertaş ise, İlçe halk eğitim merkezi salonunda yapılmak istenen Taşdibi HES projesi ile ilgili halkı bilgilendirme toplantısına hiç bir yetkilinin ve şirket temsilcisinin gelmediğini ifade ederek, "Salonun boş olduğunu tespit etmiş durumdayız.Salonun boş olduğunuz gördük ve bir tutanak tuttuk . Henüz elimize resmi bir yazı ulaşmadı ancak dolayı kaynaklardan elde ettiğimiz bilgiye göre bilinmeyen bir tarihe ertelendiğini öğrendik. Bu kurnazlıktır. Bu samimiyetsizliktir. Ne demektir bilinmeyen bir tarihe erteledi. Bu Fındıklı halkıyla dalga geçmektir. Ama biz ne zaman gelirlerse gelsinler biz üzerime düşeni yapmaya devam edeceğiz. Çünkü biz bu mücadeleyi direne diren kazandık. Direne diren kazanmaya devan edeceğiz"dedi. 

HABERİN ViDEOSU: https://www.facebook.com/findiklidanhaber


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol