banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI'DA AÇIK MESLEK LİSESİ AÇILDI

Fındıklı'da ilk defa açılan Açık  Meslek Lisesi öğrencilerini bekliyor. 

    Fındıklı 15 Temmuz Şehitleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde hizmet verecek olan açık meslek lisesine yaş sınırlaması olmaksızın en az ilköğretim okulu mezunu veya liselerden çeşitli nedenlerle ayrılmış kişiler kayıt yaptırabiliyor.

    Açık öğretim lisesinden farklı olarak yüz yüze eğitim imkanının sağlandığı  açık meslek lisesini en çok  altı, en az dört dönemde bitirme imkanı veriliyor.

    Elektrik-elektronik teknolojileri ile mobilya ve iç mekan tasarımı bölümlerinin olduğu açık meslek lisesi  mezunlarına teknisyen unvanı ile iş yeri açma belgesi veriyor. 

    Okul Müdürü Gürkan Bayrak yaptığı açıklamada, öğrencilerin bu imkandan yararlanmaları için okul ile irtibata geçmelerini kaydederek,okul olarak ilçedeki gençlere katkı sağlamak istediklerini belirtti.

AÇIK MESLEK LİSESİ NEDİR?
    Endüstriyel alanlarda kurslar yoluyla, en az ilköğretim okulu mezunu gençlere meslek kazandırmak, mesleklerinde gelişmek isteyenlerin meslekî bilgi ve becerilerini yeni teknolojilere paralel olarak geliştirmek gayesi ile kurulmuş yaygın endüstriyel teknik eğitim kurumudur.
Mesleki Açık Öğretim Lisesinde AÖL’den farklı olarak, yüzyüze eğitim denen ve örgün okullarda bizzat öğretmenlerden meslek derslerini almak gerekir. Kültür (yani ortak) dersleri içinse tıpkı AÖL’de olduğu gibi yılda 3 kez sınava girilir.
    İlköğretim/ortaokul mezunu veya tasdikname ile Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıranlar 6 dönemde, Lise diploması ile kayıt yaptıranlar lise diplomalılardan en az 8 (sekiz) kişilik grup oluşması halinde 4 dönemde, grup oluşmaması halinde diğer guruptaki öğrencilerle devam etmeleri durumunda 6 dönemde biter.
    Yüz yüze eğitim ile alınması gereken alan/dal derslerinde devam mecburiyeti vardır. Öğrenciler bu derslere okulun/kurumun belirlediği plan çerçevesinde hafta sonu veya akşamları devam etmek zorundadır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol