banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI'DA ÇED  TOPLANTISI İPTAL EDİLDİ

Fındıklı ilçesinde Çağlayan Vadisi Solarez Deresi üzerine yapılması planlanan Gül Hidroelektrik Santrali (HES) için gerçekleştirilecek Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) bilgilendirme toplantısı iptal edildi.

    HES projesini yapacak firma ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerince Fındıklı Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılacağı duyurulan toplantı iptal edildi. 

    Yaklaşık 14 yıldır, vadileri ve yaylalarında geliştirilen hiçbir HES projesine bir kazma dahi vurdurmayan Fındıklılılar, Fındıklı Derelerini Koruma Platformu öncülüğünde Cumhuriyet Caddesinde toplanarak HES projelerini protesto etti. 

    Fındıklı Derelerini Koruma Platformu sözcüsü Hüseyin Acar, burada yaptığı açıklamada,  "14 yıldır Fındıklı halkı yaşam alanları için denizden derelere, ormandan yaylalara, taşından toprağına ve suyuna sahip çıkıp bir kazma dahi vurdurmadan örnek bir mücadeleyi sürdürmektedir" dedi.


    Fındıklı’da 24 HES’ten biri olan Çağlayan Vadisi’nin Solarez Deresi Üzerinde Gül HES için yapılması düşünülen toplantı mutlak korunması gereken alan olması ve tepkilerimiz sonucu iptal edildiğini belirten Acar, "Ancak HES'ler iptal edilmedi. Su kullanım hakları hala şirketlerin elindedir. Projeler iptal edilmedi. Biz iptal ettik diye yalan yanlış bilgilerle halkımız kandırılarak yanlış politikalar yapılmaktadır.  Fındıklı'da satılık bir taş, bir karış toprak ve bir damla suyumuz yoktur. Bunu herkes iyi bilmelidir. Son sözü Fındıklı halkı söyler"diye konuştu.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol