banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI'DA "ŞEHİTLERE SAYGI ANITI" YAPILACAK

     Fındıklı'da, 1. Dünya Savaşı'nda şehit düşen askerlerin yattığı Yeni Şehitlik Köyü'nde şehitlik anıtı yapılacak.

            1. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu'nun 1916 yılında Rus işgal kuvvetlerine karşı, Yeni Şehitlik köyü Ortabayır Sırtında yapılan muharebenin ardından mevzi kalıntıları ile şehit mezarları bulundu.

                Halkla yapılan mülakatlarda, kahramanca direniş gösteren 150-200 civarında Osmanlı askerinin şehit olduğu anlaşılan alan,  Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 23.06.2017 tarih ve 3606 no'lu kararı ile tarihi ve kültürel değerlerin korunabilmesi için “Tarihi Sit Alanı” olarak tescil edildi.

            Fındıklı'nın kurtuluş günü olan 11 Mart 1918 tarihi anısına ve mahalli Kurtuluş mücadelesinde halk nazarında simgesel bir yer edinen bu kahramanca direnişin gelecek nesillere aktarılması adına köy tüzel kişiliğine ait 150 Ada 1 parselde ki arazide Şehit Anıtı yapılması için Fındıklı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından proje çalışması başlatıldı.

            Fındıklı Kaymakamı  Vedat Yılmaz yaptığı açıklamada, şehitlere karşı saygıyı her daim timsal etmek gerektiğini ifade ederek,  "Ecdadımızın bizlere bıraktığı vatanın gelecek nesillere güvenle bırakılmasının en moral değeri tarihimizdeki kahramanlıkları ve fedakarlıkları iyi bir şekilde anlatılmalı. Bu amaçla Kaymakamlığımızca Yeni Şehitlik köyümüzde toplu olarak şehit olan Osmanlı Askerlerimiz anısına “Şehitlerimize Saygı Anıtı” proje çalışmalarına başladık. Koruma Kurulunca uygun görülen anıtın mimari projesi sonrasında, hazırlanacak uygulama projelerinin tamamlanması sonrasında bu projenin yapımını gerçekleştireceğiz. Bu anıtın yapılacağı yerde gerçekten kahramanca bir direnişin öyküsü geçmektedir. Fındıklılı hemşerilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol