banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI DERELERİNİ KORUMA PLATFORMUNDAN ÇAĞRI

Fındıklı Derelerini Koruma Platformunda, Fındıklı ve Arhavi’deki ÇED toplantıları için yapılan çağrıda, “Gelin, HES’lerine bir kez daha hayır diyelim, cennetimizi cehenneme çevirtmeyelim” ifadeleri kullanıldı.

Yaklaşık 8 yıldır Fındıklı’nın hiçbir vadisi ve deresi üzerinde HES yapılmasına izin vermeyen Fındıklılılar, bütün tepki ve protestolara karşın ilçe sınırları içerisinde yapılması planlanan başka bir HES projesine karşı yeni bir mücadele başlıyor.

Daha önce şubat ayı içerisinde yapılacağı duyurulan ve yoğun tepki üzerine ertelenen, ilçenin en yüksek yaylasında yapımı planlanan Taşdibi HES projesi ÇED toplantısının, 22 Temmuz’da yapılacağı duyuruldu.

Yıllardır gece-gündüz demeden derelerinde, vadi ve yaylalarında nöbet tutarak adeta maden aramaları, HES ve taşocağı projelerine karşı mücadele eden ve bir kazma dahi vurdurmayan Fındıklı halkı, Bakanlığın yeni bir HES projesi için başlattığı ÇED sürecine ilişkin mücadeleye hazırlanıyor.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu’nun başlattığı ve Derelerin Kardeşliği Platformu’nun da desteklediği çalışmalarla, 22 Temmuz’da yapılacak olan, Taşdibi regülatörü ve HES projesi ÇED toplantısı protesto edilecek.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu’ndan yapılan açıklamada, “Fındıklı’ya yaşam veren Abu Çağlayan Vadisinde Salma, Çatak, Çamlık ve Taş Yaylalarını yok edecek olan Taşdibiregülatörü ve HES için HES şirketi, 22 Temmuz günü Fındıklı'da, saat 09.30’da  ve 23 Temmuz günü saat 09.30 'da Arhavi'de aynı HES projesinin ÇED 'le ilgili Halkı Bilgilendirme toplantıları yapmaya çalışacaktır. Fındıklı ve Arhavi halkı olarak bu HES’e izin vermemek için birlik olalım. Hayde hep birlikte bir kez daha HES’lerine hayır diyelim. Bu cennet yaylalarımızı cehenneme çevirtmeyelim. Fındıklı Derelerini Koruma Platformu olarak bizlerde Fındıklı halkıyla o gün orada olacağız. Sizleri de o gün, o saatte orada olmaya çağırıyoruz.Hayade Fındıklı, hayde Arhavi, yaşam alanlarına sahip çık. Başka Fındıklı, başka Arhavi yok” ifadelerine yer verildi.

‘HES Karşıtı Direniş Devam Edecek!’

Platform Sözcüsü Hüseyin Acar, doğal yaşam alanlarını ve vadileri, HES adı altında talan etmek için gelen doğa katillerine karşı mücadeleden vazgeçmeyeceklerini kaydederek; “Doğamızı, yaşamımızı, bilimi ve hukuku tanımayan, parasına para katmaya çalışan doğa katilleri 22 Temmuz’da Çağlayan Vadisinde Taş Yayla, Salma Yayla, Çatak Yayla ve Çamlık Yaylaları’nı içine alan 46 bin 300 metrekare alanı talan edecek olan Taşdibi regülatörü ve HES projesi için yine geliyorlar” dedi.

İlçede 14 farklı HES projesi yapılmak istendiğini, 8 yıldır vadilerine bir kazma dahi vurdurmadıklarını kaydeden Acar, “Halkımızla birlik olup bu HES şirketine de dur diyoruz. Bizler yüzyıllardır burada yaşam mücadelesi veren halk olarak susalım mı? Bizler sustukça sırayla gelmeye devam edecekler. Fındıklı halkı olarak doğamızı, onurumuzu, kültürümüzü, çayımızı, kivimizi, suyumuzu, deremizi ve geleceğimizi korumak için 22 Temmuz’da da HES’lere Hayır diyeceğiz” şeklinde konuştu.

Daha Önce de Protesto Edilmişti

Taşdibi HES projesi için daha önce 17 Şubat’ta, Fındıklı’da yapılacağı duyurulan ÇED toplantısı, Fındıklı halkının protestosu öncesinde, bir gün önceden iptal edilerek ertelenmişti. Ancak buna karşın, Fındıklı kent merkezinde toplanan binlerce yurttaş, ilçede yürüyüş yaparak, toplantının yapılacağı Halk Eğitim Merkezi önünde tulumlar çalıp horon oynayarak, HES’leri ve ÇED toplantısını protesto etmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol