banner51

Bu haber kez okundu.

Fındıklı Eğitim İş'den bir günlük iş bırakma eylemi
 Eğitim İş Fındıklı Temsilciliği  gündemde olan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Yasa Tasarısını protesto ederek  bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Eğitim İş Fındıklı Temsilciliğinden yapılan yazıla açıklamada, birçok plansız uygulamalar sonucunda eğitim sisteminin çökertildiği kaydedildi.

Ülkede başta öğretmen yetiştirme problemlerinin olduğu belirtilen açıklamada, "Personel istihdam sorunları, derslik açıkları, fiziki ortam yetersizlikleri, kalabalık sınıflar, öğretmensiz okullar, bilimsellikten, sanattan, spordan uzak programlar ile eğitim sistemi çökmüştür.  AKP’nin 12 yıllık iktidarı süresince, orta ve yükseköğretime geçişte eleyici, ezbere dayalı, elit bir geçiş sistemi desteklenmiş, dershanecilik teşvik edilmiş ve çözüm olarak ortaya atılmıştır" denildi.

"Öğretim Birliği" ortadan kaldırıldı

652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile bir yandan eğitimden Atatürk ve ulusal değerleri çıkaran AKP iktidarı diğer yandan da eğitimi özelleştirmenin alt yapısını hazırlandığının iddia edildiği açıklamada, "Ardından 4+4+4 eğitim sistemi ile Cumhuriyet’in kuruluş temellerinden biri olan ‘’Öğretim Birliği’’ ortadan kaldırılmıştır. Şimdi de bu yasa tasarısı ile sayıları 100 bini bulan yönetici kadroları kazanılmış hakları dikkate dahi alınmadan görevden alınacak, öğretmenlerin iş güvencesi de yok edilecektir" şeklinde dile getirildi.  

Tasarıda, aday öğretmenlerin en az bir yıl fiilen çalışması ve performans değerlendirmesine göre başarılı olma şartlarını sağlamak kaydıyla, yapılacak yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanılacağının belirtildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar aktarıldı:

"Bu düzenleme ile aday öğretmenlerin asil kadrolara geçişi zorlaştırılmaktadır. Yani siyasi iktidar istemediği öğretmenin stajyerliğini kaldırmayarak cumhuriyetin değil iktidarın öğretmenini yaratacaktır.Eğitim planlanmasının toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren bir konu olması nedeniyle; tüm sendikaların, tüm demokratik kitle örgütlerinin, kısacası tüm Türkiye’nin bu soruna sahip çıkması gerekmektedir. Bu nedenle uzun mücadeleler sonucu kazanılan eğitim hakkının özelleştirilmesine karşı, parasız, bilimsel ve kamusal eğitim mücadelesini demokratik zeminde kararlılıkla sürdüreceğiz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol