banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI HALKI KAFES BALIKÇILIĞINA KARŞI ÇIKTI

                  Fındıklı’da denizde kafes balıkçılığı istemeyen halk, ÇED bilgilendirme toplantısı yaptırmadı.

                Fındıklı’ Yeniköy (Gurupit) mevki açıklarında,  Sürsan Su Ürünleri tarafından kafes balıkçılığı projesi için yapılmak istenen ÇED bilgilendirme toplantısı öncesi bir gurup  cumhuriyet caddesinde toplanarak ÇED bilgilendirme toplantısının yapılacağı halk eğitim merkezine kadar yürüdü.   Yürüyüşte  “Kafes kurma boşuna yıkacağız başına” “Fındıklı kafese sığmaz”, “Bu halk bu deniz satılık değil” şeklinde slogonlar atıldı.


            Fındıklı Halk Eğitim Merkezi önünde toplanan gurup, uzun bir süre ÇED bilgilendirme toplantısını gerçekleştirecek olan çevre ve şehircilik il müdürlüğü yetkilileri ile kafes balıkçılığı projesini hayata geçirmek isteyen Sürsan Su Ürünleri temsilcilerini bekledi.


            Halk eğitim merkezi önünde bir konuşma yapan Fındıklı belediye başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, “ Biz yaşam alanlarımız için bedenimizi ortaya koyan bir atanın çocukları olduklarını ifade ederek,  Sermayeye ve bir avuç çıkar gruplarına bu vatan topraklarını denizlerini vermeyeceklerini söyledi.


Toplantının ardından, halkın tepkisiyle yapılamadığını kayıt altına aldırdıklarını belirten Çervatoğlu, Biz turizmden yeni faydalanmaya çalışan bir il ve ilçeyiz. Daha önceki ölçümlerde Gurupit, Karadeniz’in en temiz yeri. Rize’nin değil, Karadeniz’in. Ve buraya kafes yapmak istiyorlar. Dolayısıyla biz kafes balıkçılığı istemedik. Firma yetkililerine de söyledik, firma yetkilileri tepki olarak istemiyorsanız yapmayız dediler, istemiyoruz gelmeyin dedik. Ama bundan sonra gelecek her türlü saldırıya oluşturduğunuz komisyon bizler bu görevi her zaman sizin adınıza seve seve yürüteceğiz.”


         Açıklamaların ardından halk eğitim merkezi önünde toplanan yurttaşlar belediye başkanı Çervatoğlu ile birlikte tulum eşliğinde horon oynadı.

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve kalabalık görseli olabilir

Bir 8 kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı 'RİZE FINDIKLI HALK EĞİTİM MERKE' görseli olabilir


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol