banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI, TRABZON HES MİTİNGİNE HAZIRLANIYOR

Merkez Cami önünde toplanan Fındıklı Dereleri Koruma Platformu üyeleri 9 Kasım 2014'te Trabzon'da yapılacak HES mitingi öncesi basın açıklaması yaptı.  Bilgilendirme amacıyla halka da bildiri dağıtıldı.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu sözcüsü Hüseyin Acar, burada yaptığı açıklamada, yaşam alanlarının ülkenin dört bir yanında açgözlü sermaye sahipleri ve çok uluslu şirketlerin yağmasıyla karşı karşıya olduğunu belirterek, paranın gücüne iman edenlerin, doğaya ve yaşam alanlarına el koymak istediklerini söyledi.

Dereleri, ormanları ve yaylaları istila edip, halkı yersiz-yurtsuz bırakarak göçe zorlamak için geldiklerini ifade eden Acar, şunları aktardı:
"Yüzyıllardır üreterek var ettiğimiz, yaşadığımız vadilerimizin, köylerimizin, yaylalarımızın yolunu bilmeyenler; yaşadığımız sıkıntılara, sorunlarımıza kulaklarını tıkayıp görmezden gelenler bugün, siyasi iktidarın hukuksuz yasa ve yönetmeliklerinden cesaret alarak yaşam alanlarımıza üşüştüler. Siyasi iktidarın rant kapısı olarak görerek sermaye sahiplerine sunduğu hayatımızın; derelerimizde, ormanlarımızda, yaylalarımızda yaşayan binlerce canlı türünün hiçbir önemi yok. Sadece ve sadece parayı ve kasalarını doldurmanın hayalini kuruyorlar. Yalanla, hileyle bizleri kandırmaya çalışıyorlar.'Enerji ihtiyacı' bahanesiyle, hidroelektrik santral (HES) projeleriyle derelerimizi kurutup, tünellere hapsediyorlar. Yaylalarımız, köylerimiz ve vadilerimizde iş makineleriyle açıkça katliam yapıp, binlerce canlının doğal yaşam alanını yok ediyorlar."

"HES'leri istemiyoruz"

HES'lerin, dereleri ve doğal yaşam alanlarını sermaye sahiplerine peşkeş çekme projesi olduğunu biliyoruz. Bu yüzden, "Satılık Suyumuz Yok' diyoruz. HES'leri istemiyoruz. '2B Projesi' ile orman vasfını yitjrmiş arazilerin satışıyla, tarım alanlarımız elimizden alınıp, ormanlarımız imara açılırken; şimdi de Karadeniz Bölgesindeki yaylalarımızı boydan boya geçecek olan 'Yeşil Yol Projesi' ile el değmemiş ve koruma önceliği olan doğal yaşam alanlarımız da yok edilerek, yaylalarımız imara açılmak isteniyor. Bu nedenledir ki, Yeşil Yol ile yaylalarımız betonlaşmaya teslim edilecek, tarihten bugüne miras kalan doğal güzelliklerimiz yok olacak.Yolun başında bekliyor, yol vermiyoruz... Yeşil Yol'u istemiyoruz" dedi.

"Mahkeme kararları görmezden geliniyor"

Acar, artık yasaların bile bu talanı kolaylaştıracak şekilde çıkarıldığını iddia ederek, "Mahkeme kararları görmezden gelinip, hukukun arkasından dolanarak hileler yapılıyor.Bize ise, yaşam alanlarımızı ve doğamızı savunmak için tek yol kalıyor; omuz omuza verip kendi gücümüze güvenmek.İşte bu yüzden bu yağma harekâtına karşı duran, vadisini, deresini, köyünü, ormanını, yaylasını savunan herkesi omuz omuza vermeye, hep birlikte yaşamı savunmaya çağırıyoruz" dedi.

Acar, 9 Kasım'da Trabzon' da ki bütün mitinge halkı davet ederek sözlerini tamamladı. 
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol