banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI TULUM FESTİVALİ  DÜNYAYA “MİLLİ İRADE“ MESAJI VERDİ
Rize ve Artvin’de düzenlenen 7. Uluslararası Tulum ve Müzik Festivali, Fındıklı ilçesinde törenle başladı. Festivalde, 15 Temmuz darbe girişimini protesto etmek amacıyla Türk bayraklarıyla kortej oluşturuldu. 

Başbakanlık Tanıtım Fonu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca desteklenen festival kapsamında Fındıklı'ya gelen halk oyunları ekipleri, Fındıklı Belediye Başkanı Adnan Özbalaban'ı makamında ziyaret etti.

Özbalaban, Türkiye'den Ankara,Bursa ve Edirne halk oyunları ekipleri ile Almanya, Azerbaycan, Gürcistan, Bulgaristan, Ukrayna, Moldova ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halk oyunları ekiplerine çeşitli hediyeler verdi. Halk oyunları ekipleri  ise ülkelerinden getirdikleri hediyeleri Özbalaban'a sundu.

Ziyaretin ardından, Fındıklı Merkez Cami önünde, 15 Temmuz darbe girişimini protesto etmek amacıyla Türk bayraklarıyla kortej oluşturuldu. Korteje, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Fındıklı Kaymakamı Arif Karaman, Fındıklı Belediye Başkanı Adnan Özbalaban, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, daire amirleri, öğretmenler, muhtarlar, Fındıklı halkı, Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Azerbaycan, Gürcistan, Bulgaristan, Ukrayna, Moldova ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halk oyunları ekipleri katıldı.
 
Kortej, yaklaşık 500 metre "Fındıklı milli iradeye demokrasiye sahip çıkıyor" pankartı önünde  yürüyerek festival alanı ilçe anfi tiyatrosuna geldi. Ekipler burada gösterilerini sundu.

Fındıklı Belediyesi'nin ev sahipliğinde anfi tiyatroda yapılan festivale 8 ülkeden yaklaşık 400 kişilik  halk dansları topluluğu katıldı.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, yaptığı konuşmada, bu manzaranın olağanüstü haldedeki bir ülkeye benzemediğini ifade ederek, "Aslında çok olağan bir hayat sürdürdüğümüzü uzak ülkelerden gelen misafirlerde görüyorlar. Ama başka bir algı yönetimi ve propaganda yapmaya çalışanlarda var. Dış ülkelerden gelen misafirlerimize hoş geldiniz diyor. Kendileri bu zor zamandaki dostlardan dolayı teşekkür ediyoruz. Düşmanlarımızı belki unuturuz ama dostlarımızı unutmayacağız."dedi.

Burada  konuşan Belediye Başkanı Adnan Özbalaban, ülkeyi yurt dışında kötüleyip,  iç savaş varmış gibi gösterilmesine rağmen bunları hiç sayarak festivale katılan ülkelere teşekkür ederek, gerçek dostlar zor günlerde belli olduğunu söyledi. 

15 Temmuz akşamı tatbikat emriyle sokağa çıkan ve darbe girişimini alışveriş yapmak için girdiği dükkanda öğrenen asker Resul Nişancı'da festivale katıldı.Fındıklılı olan Nişancı festivalde sahneye çıktı.

Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz darbe girişimden dolayı etkinlik içerinde yapılacak konserler iptal edildi.

Artvin'in Hopa ve Murgul ilçelerinde yapılacak etkinliklerle devam edecek olan Festival, 7 Ağustos'ta Artvin'de yapılacak kapanışla sona erecek.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol