banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI,  VADİLERİNİ KORUMAYA DEVAM EDİYOR

Yaklaşık 12 yıldır gece-gündüz nöbet tuttukları vadilerine, HES kazması vurdurmayan Fındıklı halkı, vadilerde yapılan ve yapılması planlanan projeler için bilgilendirme toplantısı yaptı.

Yıllardır gece-gündüz demeden derelerinde, vadi ve yaylalarında nöbet tutarak adeta maden aramaları, HES ve taşocağı projelerine karşı mücadele eden ve bir kazma dahi vurdurmayan Fındıklı halkı, "Doğu Karadeniz Yay Magmatitleri İle İlişkili Polimetal Maden Aramaları" projesi kapsamında vadilerde yürütülen maden arama amaçılı etüt ve sondaj çalışmaları hakkında halkı bilgilendirme ve görüş alışverişinde bulunma toplantısı yapıldı. 

Saimin Yeri Kafe'de yapılan toplantıya, Fındıklı Derelerini Koruma Platformu, muhtarlar, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. 

Fındıklı Derlerini Koruma Platformundan Hüseyin Acar, Fındıklı'nın kendilerinin olmadığını ifade ederek, "Fındıklı'da yaşayan halk olarak, atalarımız alın teri dökerek buraları bize emanet etti. Bizde gelecek kuşaklara daha temiz Fındıklı bırakmakla hepimiz mükellefiz" dedi.  
Yaylara, vadilere yapılan hizmetin halka yapıldığını söylediklerini kaydeden Acar, "Yapılan tahribatlara hizmet deniyor. Yayla yoluna hizmet deniyor.  Bunlar hizmet değildir. Yeşil yol yapmayın etmeyin diyoruz . Turizm yoludur diyorlar .Turizm yolu değildir. Bize yapılmıyor yayla yolları. Çağlayan vadisi Gürcüdüzü mevkiinde çalışmalar başladı. Yeşil yol çalışmalarının yanı sıra bazı şirketler bu bölgede sondaj faaliyeti yürütüyor.  Yaylara bizler için yol yapıldığı söyleniyor. Ama bize yapılmıyor yollar. Talan projelerinin alt yapısı yapılıyor" dedi.  

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol