banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI'YA MEYVE KURUTMA TESİSİ

Fındıklı Organik Meyve Üreticileri Birliği'nin geliştiridiği proje ile ilçede  yaş meyveleri kurutma ve paketleme tesisi kuruldu.

 Yöresel meyvelerin ilçede yok olmaması ve yaygınlaşması için üreticiler bir araya gelerek Fındıklı Organik Meyve Üreticileri Birliğini kurdu. 


Kurulan birlik, daha sonra meyvelerin uzun süre pazarda kalarak ve katma değerini artırmak için meyve kurutma projesi yaparak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Rize İl Müdürlüğü’ne başvuruda  bulundu. 


İl müdürlüğü tarafından onaylanan proje kapsamında 110.000 TL bedelinde 1 adet meyve kurutma makinesi, 1 adet meyve doğrama makinesi ve 1 adet meyve vakumlu poşetleme makinesi birliğe hibe edildi.
 

Meyve kurutma faaliyetine başlayan tesiste, kaliteli üretim yapıp organik meyvelerin kurutulmuş paketlenmiş şekilde Avrupa’ya ihraç edilmesi planlanıyor. 


Fındıklı Organik Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Gürkan, yaptığı açıklamada, organik meyve üreticileri olarak dalında çürümeye yüz tutmuş olan meyveleri değerlendirmek için meyve kurutma projesini geliştirdiklerini ifade ederek, " Organik olarak ürettiğimiz ve atıl durumda olan ürünlerimizi katma değer olarak üreticilerimize kazandırma yolunu seçtik. Çürüyen meyvelerimizi kurutarak değerlendiriyoruz ve kooperatiflerimize gönderiyoruz. Ürünlerimiz kurutulmasına rağmen rengi değişmiyor. Makinelerimiz geldikten sonra üreticilerimize duyuru yaptık ve atıl ürünlerini buraya getirmeye başladılar. Ürünlerini getiremeyen üreticilerimizin ürünlerini de tarladan gidip alıyoruz” dedi. 


Hedeflerinin Avrupa'ya açılmak olduğunu kaydeden Gürkan, Avrupa Birliği ülkelerine de ürünleri kazandırmaya çalışarak ilçeyi Türkiye’de tanıtıldığı gibi Avrupa’da da tanıtmayı planladıklarını ifade etti. 
 

Gürkan, projenin gerçekleşmesinde desteklerinden dolayı başta ilçe kaymakamı ve tüm yetkililere teşekkür etti. 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol