banner51

Bu haber kez okundu.

Fındıklı Yine HES Keşfine Hazırlanıyor
 Fındıklı halkı, bir kez daha HES'lere karşı mücadelenin öncülüğüne hazırlanıyor.

            İlçede yapımı planlanan 24 ayrı HES projesine karşı hukuksal ve demokratik mücadelesini sürdüren ve 10 yılı aşkın süredir vadilerindeki HES projelerine bir kazma dahi vurdurmayan Fındıklılılar, bu kez de ertelenen HES keşfi için yaşam savunucularına çağrı yaptı.

            Fındıklı'da önceki ay yapılması planlanan Hayat HES projesinin yapılacağı vadini SİT kapsamından çıkarılmasına ilişkin Bilirkişi Keşfi'nin 18 Temmuz Salı günü yapılacağı bildirildi.

            Yaşam Alanlarımıza Darbe

            Fındıklı Derelerini Koruma Platformu tarafından ertelenen keşfin 18 Temmuz'da yapılacağı duyurulurken, hazırlanan afişlerle de yaşam savunucularına çağrıda bulunuldu.

            "Geleceğimiz Sahip Çıkalım" vurgusuyla hazırlanan afişlerle kamuoyunu bilgilendirmeye çalıştıklarını kaydeden Platform Sözcüsü Avni Ertaş, "İşte yine geliyorlar, vadiler seni çağırıyor, vurgusuyla çağrımızı yaptık. Bugüne kadar nasıl karşıladıysak, şimdi de aynı karşılamayı yapacağız. Bir şirketin kârı için yaşam alanlarımıza darbe yapılmasına karşı direniş hakkımızı kullanacağız. Geleceğimizin yok edilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

            Zeki Enerji şirketi tarafından Doğal SİT Alanı özelliği bulunan Arılı Deresinin, bu özelliğinin kaldırılması hedefiyle açılan davada yapılacak olan Bilirkişi Keşfi için; Fındıklı Derelerini Koruma Platformu, 18 Temmuz Salı günü (bugün) saat 08.00'da ilçenin Yaylacılar Köyünde buluşma çağrısı yaptı. 

            Dereler Bizim mi Şirketin mi?

            Çağrıyı yapan Platform Sözcülerinden Hüseyin Acar,  "O dereler bizim midir, halkın mıdır, yoksa o şirketin mi" diye sordu. 

            "SİT Alanı olan Arılı Vadisindeki Arılı Deresi üzerinde HES projelendiren Zeki Enerji şirketi, vadinin SİT Alanı olmadığını raporlattırmak ve projesine olur raporu almak için bilirkişi ile beraber Fındıklı Arılı Deresi için gelecek” diyen Acar, bölgede HES için olur verilmesi ile diğer 24 ayrı projenin de önünün açılacağını ileri sürdü.

            Bilim Bitti, Adalet Bitti

            “Biz,  ‘SİT Alanıdır’ diye kendi yaylalarımıza çivi çakmıyoruz ama o şirket o vadilerde dozerlerle çalışma yapacak, altını üstüne getirecek" diyen Acar, “Artvin halkı diyor ki, buraya dokunma burada biz yaşıyoruz, ormanımız katledilmesin. Pazar halkı diyor ki, taşocaklarını köyüme kurma, yaşam alanını pisletme. Ancak Yargıtay, zarar vermiyor diye karar alıyor, Cengiz inşaatı dinliyor. Burada da yöre halkı; bu derelerde her şeyden önce anılarımız var, ormanlar var, ağaç var, balıklar var, yaşayan endemik türlü canlılar ve biz varız dokunma, bozma diyor. Ancak yine ne oluyor? Zeki Enerji şirketi dinleniyor. Bilim bitti, adalet bitti. İnsanların ne yapması lazım? Hukuk söylüyor, dinlenmiyor. Halk söylüyor, dinlenmiyor. Bizler, şirketler vadilerimizi terk edene kadar söylemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

            Ne Olmuştu

            Fındıklı’da yapılmak istenen HES’lere karşı bölge halkının mücadelesi sonucu Doğal SİT Alanı ilan edilen Arılı Vadisinin, SİT Alanı karının kaldırılması için Zeki Enerji şirketi tarafından açılan dava nedeni ile daha önce 24 Mayıs’ta yapılacağı duyurulan Bilirkişi Keşfi, halkın yoğun tepkisi nedeniyle iptal edildi.

            Zeki Enerji şirketi tarafından bölgede yapılmak istenen Hayat HES projesi için şirketin Bakanlığa karşı açmış olduğu, 'Doğal SİT Alanı Koruma Kararının' kaldırılmasına yönelik davanın Bilirkişi Keşfi'nin bilinmeyen bir tarihe ertelendiği bildirilmişti.

            Fındıklı Derelerini Koruma Platformu ise buna karşın yine de vadilerde  nöbet tutmaya devam edeceklerini duyurmuştu.

           Fındıklı ilçesindeki Arılı Vadisi üzerinde yapılması planlanan HES projelerine karşı yöre sakinlerinin verdiği mücadele, vadinin korunmasına yönelik girişimleri sonucu dönemin Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, yöre halkının yaptığı başvurunun ardından Arılı Vadisi'ni 18 Şubat 2010 tarihinde Doğal SİT Alanı olarak tescil etmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol