banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI ZİRAAT ODASI 3,5 TL İSTEDİ!

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, çay üreticisinin ayakta kalabilmesi için yaş çay fiyatının 3,5 lira olması gerektiğini söyledi.  


    Bugün kutlanacak olan '14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü' nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, çay üretiminin, Doğu Karadeniz'in, Rize ve Fındıklı'nın temel geçim kaynağı olduğunu vurgulayarak, "Çay üreticisi ve çay üretimi biterse ekonomi çöker, bölge iflas eder, esnaf kepenk kapatır. Sanayicilerimiz milyon dolarlık fabrikalarına kilit vurmak zorunda kalır. O halde çay üreticisinin ilçemiz, ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için ne kadar önemli ve kıymetli olduğunu anlamak lazım" dedi. 


    Çay çiftçisinin zor şartlarda üretim yaptığını belirten Özsoy, şöyle konuştu: 


    "Yağmur-çamur demeden, kızgın güneşin altında çay toplayarak 81 milyona hizmet veren çiftçinin kıymetinin bilinmesi gerekiyor. 2019 yılında çay üreticisinin girdi maliyetleri çok ciddi oranlarda artmıştır. Gübre %100 artmış, işçilik %50, çay bezi, çay makası, yağmurluk, çuval, torba vs. ekipmanlar  %40 oranında artmıştır. Çay üreticisi yıllardır sıkıntıda fakat bu yıl gübre, işçilik ve ekipmanlardaki fahiş fiyatlar üreticimizi daha da sıkıntıya sokacaktır. Hükümetin, çiftçimizin yüklü maliyetlerini göz önünde bulundurarak  telafi edici fiyat açıklayacağını umut ediyoruz."
 

    Çiftçi Tarladan Soğutulmuştur


     Özel sektörün zarar bahanesi ile üreticiden düşük fiyatta yaş çay aldığını belirten Özsoy, "Bu politika çiftçinin belini bükmüş, kazanmadan üretim yapacak takati kalmamıştır. Çiftçi tarladan soğutulmuştur. Sektör sıkıntıda ve zarar ediyorsa, bölgedeki bütün sektörler nasıl oluyor da her yıl üretim kapasitesini arttırıyor, yeni fabrikalar kuruyor, başka sektörlere yatırımlar yapıyor. Yıllardır bölgemizde küçülen özel sektör yok hepsi büyüyor! Şimdi soruyorum size nasıl oluyor da sıkıntıda olan,zarar eden sektör fabrikalarına, fabrika ekliyor, artırıyor, servetine servet katıyor. Bunun sırrını biz üreticilere anlatında bizde sıkıntıda olmamıza rağmen, zarar etmemize rağmen,bankalara gırtlağımıza kadar borçlu olmamıza rağmen  küçülen topraklarımızı çaylıklarımızı büyütelim bizde istiyoruz. Toplam 5 dekar çaylığımıza her yıl 3-5 dekar daha eklemek, büyümek istiyoruz ama olmuyor. Çünkü bizim sektör sayenizde gerçekten sıkıntıda" dedi. 
    Çiftçi Üretimden Vazgeçme Noktasına


    Çiftçinin üretimden vazgeçme noktasına geldiğine değinen Özsoy, açıklamalarını şöyle tamamladı:


    "Milyon dolarlık fabrikalarınızı kapatmak istemiyorsanız, arkanızda pas içinde, toz içinde bir harabe bırakmak istemiyorsanız 2019 yılında planlamanıza yeni fabrikalar eklemeyin, üretim kapasitenizi arttırmayın bir yıl elinizdekilerle yetinin ve üreticiye hakkı olan ücreti kesintisiz ödeyin. Çiftçinin nefes almasını sağlayın. Bankalara olan borçlarını ödemesini 2020'de çaylığa heyecanla girmesini sağlayın ki hem çaylıkta hem de fabrikalarınızda üretim devam etsin. Bakanlıktan taban fiyatının altında çay alımını engelleyen,çay üreticisini kollayan,çay kanununu ısrarla istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının resmi kayıtlı çay üreticisi olduğu bir ülkede TBMM’den istenirse jet hızıyla geçecek bir kanun taslağı olacaktır."


    Tarım ve Orman Bakanı Ekrem Pakdemir’nin 16 Mayıs Perşembe günü yaş çay fiyatını açıklayacağını belirten Özsoy, bereketli ellerle kurulan bu ülkede bütün sorunlara, zorluklara rağmen inatla üreten, fakat emeğinin karşılığını alamayan çiftçilerin 'Dünya Çiftçiler Günü'nü kutlayarak sözlerini tamamladı. 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol