banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI ZİRAAT ODASINDAN ÜRETİCİLERE TEŞVİK PİRİMİ

     Başkanı Mehmet Ali Özsoy, kivi üretiminde sürekliliğin sağlanması için üreticilere teşvik pirimi dağıttıklarını söyledi.  

                    Bölgede kivi ağaç kesimlerinin hızla arttığına dikkat çeken Özsoy;  ilçedeki kivi üretiminin 5 bin tondan 1200 tona düştüğünü ifade etti.

              İlçedeki kivi üretimin daha da azalmaması için, üç ayrı firma ile anlaşarak kivi alım işine girdiklerini kaydederek, " Üreticilerden piyasa fiyatlarında kivi satın aldık.  Bu iş karşılığında Ziraat Odası olarak tüccardan alacağımız komisyonu da kivi üreticilerine "Teşvik Primi" olarak ayrıca dağıttık. Oda olarak   bir kuruş kazancımız olmadı. Fındıklı Ziraat Odası Başkanlığı olarak yaptığımız bu uygulama Türkiye’de bir ilktir. Umuyoruz ki bizim başlattığımız bu uygulama devletimiz tarafından da görülsün. Küçük üreticilerimiz korunsun. Başka ürünler için de yaygınlaşsın. İnsanlar emeğinin karşılığı alabilsin ki normal standartlarda yaşasın. Küçük yerlerden büyük şehirlere göç dursun. Yeter artık! Kivi fidanı kesimleri son bulsun” dedi.

KİVİDE REKOLTE DÜŞÜK

                Bu yıl kivi üretimi rekoltesinin düşük olduğunu belirten Özsoy,  İklim şartları nedeniyle ülke genelinde kiviler yeteri kadar iri olmamıştır. Rekolteden yüzü gülmeyen üreticilere ödediğimiz “Teşvik Destek Primi”  bir nebze üreticiyi mutlu etti.  Bizim uygulamaya koyduğumuz bu projenin devlet tarafından da sahiplenilmesi ve küçük üreticinin korunması için teşvik destek primlerinin yaygınlaştırılması gerekir” dedi.

804 TON KİVİ ALDIK

               Bu sezonda 804 ton kiviyi 709 ayrı üreticiden aldıklarını belirten Özsoy, İlçemizin adı Fındıklı olmasına rağmen fındık üretimimiz son derece azaldı. Çay  dışında alternatif bitki üretimleri çok fazla ilgi görmüyor. Az da olsa Likapa (mavi yemiş) üretimimiz var ancak onda da pazarlama sıkıntısı yaşıyoruz. Elimizde bir miktar kivi kaldı bari onları kaybetmeyelim diye uğraşıyoruz. Bölgemiz iklimine uygun alternatif ürün çeşitliği kazandırmak için Ziraat  odası olarak çalışmalar yapıyoruz, insanlarımızı bilgilendiriyoruz, ürettikleri her ürüne müşteri bulmak ve büyük pazarlara ulaşabilmek için büyük bir özveri ile çalışıyoruz. Amatör ruhla profesyonel işler çıkartmaya gayret ediyoruz."dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol