banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI’DA 100 BİN SEBZE FİDESİ DAĞITILDI

Fındıklı Ziraat Odası ve Fındıklı Belediyesi işbirliğiyle, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, geleneksel ata tohumlarından üretilen 100 bin sebze fidesi halka ücretsiz dağıtıldı.

Fındıklı belediye başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu şunları söyledi yaptığı açıklamada, "Geleneksel doğal tohumlardan elde ettiğimiz fidelerimizi dağıtıyoruz. Yurttaşlarımızın bağı bahçesini daha iyi kullanmasını kendi toraklarında kendi vatanlarında kendi köyünde yetiştirebileceği ürünü yetiştirebilmesini markete gidip alması değil de yetiştirmesini sağlıyoruz. Bunu sadece ekonomik katkı olarak algılamamak lazım. Bunu geleneksel yaşam tarımızın sürdürülmesi içinde bir çaba bunu önemsiyoruz. Bu geleneksel yaşamda üretmek yani toprağa dokunmak ve toprakta üretmek önemli olan biz öyle görüyoruz. O anlamda yurttaşlarımızda alıyor bazen kargaşalık da yaşıyoruz fide alma noktasında yurttaşlar üç beş derken tamamını alayım derken değişik bir manzara oldu bu bizim için 4. yılımızı tamamladık umarım bundan sonra da devam ettiririz diye de düşmüyorum." Dedi.

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özsoy, 130 bin fide ürettiklerini ifade ederek şunları aktardı:

" 30 bin fideyi Güneysu, Çayeli, Borçka ve Kalkandere odalarıyla paylaştık dağıtımı onlar yaptı 100 bin fideyi de biz dağıtıyoruz. Şu anda odamızın bahçesinde 2 bin civarında fide gelecek yılın tohumunu elde etmek için yeniden bahçelerimizi kurduk yine tohumlarımızı üreteceğiz sonraki yıl aynı etkinliklere devam edeceğiz. Bugün oldukça kalabalık var aslında dağıtımı bu şekilde yapmayacaktık ufak tefek aksaklıklar yoğunluktan oldu yurttaşlarımız kontrolden çıktı yurttaşlar kendi istediği gibi alıyor bizde serbest bıraktık fazla fazla herkese yetecek fide olduğu için biz de serbest bıraktık herkes fidesini alıyor bitene kadar dağıtacağız."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol