banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI'DA ÇAY KAMPANYASI ÖNCESİ TOPLANTI
       Fındıklı Ziraat Odası yaş çay kampanyası öncesinde yol haritasını belirlemek üzere toplantı düzenledi. 

      Fındıklı Ziraat Odasının toplantı salonunda düzenlen toplantıya, Fındıklı Ziraat Odası başkanı Mehmet  Ali Özsoy ,Fındıklı Çaykur Çay Fabrikası Müdürü Üzeyir Tekeşin,Tarım Kısm Müdürü Hasan Civecioğlu , Karaali Çay Fabrikası Müdürü Yıldız Özşahin ve müdür yardımcısı Ali Özcihan, Fındıklı Dosan Çay Fabrikası Tarım Şefi Halit Sağbaş, Fındıklı Muhtarlar Derneği Başkanı Sabri Alper, köy ve mahalle muhtarları ile çay üreticileri katıldı.  

Fındıklı Ziraat Odası başkanı Mehmet  Ali Özsoy, burada yaptığı açıklamada, kampanya öncesi genel sorunların çözümü ve 2017 yılı yaş çay kampanyası yol haritasını belirlemek için böyle bir toplantı yaptıklarını söyledi.

Muhtarların ve çay üreticilerinin hem Çaykur ve özel sektörden beklentileri olduğunu kayderek, "Talepleri konuşmak ve çözüm üretmek için bu toplantıyı tertipleme ihtiyacı duyduk. 2017 yılı yaş çay kampanyası üreticilerimiz ve sanayicilerimiz için hayırlı,verimli ve bol kazançlı geçmesini diliyorum" dedi.

KİRALAR ÖDENMİYOR

Fındıklı Muhtarlar Derneği Başkanı Sabri Alper, çay alım evlerinin kiraları ödenmediğini belirterek,"Elektrik bakım gibi giderlerin alım evlerini kiralayan ve kullanana ait olmasına rağmen bu giderler karşılanmıyor. Bakımları yapılmıyor. Alım evleri giderleri muhtarlardan bekleniyor" dedi.

KÖY MUHTARLARIN TALEPLERİ

Toplantıda söz alan köy ve mahalle muhtarı ise, alım evleri dolu zamanlarda kilitlenmesi gerektiğinin altınız çizerek, diğer ihtiyaçlarını şu şekilde sıraladılar:

"üçüncü sürgünün diğer sürgünler gibi sonuna kadar yaş çay alımının devam etmeli.  Alım evlerinde masa , sandalye,süpürge gibi araç ve gereçlerin sezon başında tamamlanmalı. Yükleme ekipleri gece yüklemesini tamamlanmasının ardından ışıklarını kapatıp gitmeli.  Çay alım  saatlerine dikkat edilerek, üreticiler bekletilmemeli.  Müstahsilin yüklediği çayların yükleme paraları hem Çaykur hem de özel sektörün bir havuz oluşturup alım evlerinde kullanılmak üzere muhtarlara verilmeli. Banka promosyonları üreticilere ödenmeli. "

Ayrıca muhtarlar, özel sektörün peşin alım politikasından üreticilerin rahatsız olduklarını belirterek,  personel alımında ilçede ikamet ederin alınması gerektiğini vurguladılar. 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol