banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI'DA ÇED BİLGİLENDİRME TOPLANTISI İPTAL EDİLDİ
 Fındıklı ilçesinde Arılı Vadisi Büyük Dere üzerine yapılması planlanan Hayat Hidroelektrik Santrali (HES) için gerçekleştirilecek Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) bilgilendirme toplantısı iptal edildi.

HES projesini yapacak firma ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerince Fındıklı Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılacağı duyurulan toplantı iptal edildi. Yetkililer, ÇED toplantısının iptal edildiğini vatandaşlara bildirdi. 
Toplantıyı protesto için Cumhuriyet Caddesi'nde toplanan vatandaşlar, HES projesini protesto ederek basın açıklaması yaptı. 

Grup, tulum eşliğinde horon oynadı.

Burada konuşma yapan Fındıklı Derelerini Koruma  Platformu sözcüsü Avni Ertaş, 10 yıldan beri Çağlayan ve Arılı deresine hiçbir HES şirketinin giremediğini belirterek "Bugün görüyoruz ki halkı bilgilendirmek için ÇED toplantısı yapmak için bile Fındıklı'ya giremiyorlar, giremeyecekler. Yaylacılar, Beydere, Aslandere ve Gürsu köyünde nerde olursa olsun bir damla satılacak suyumuz yoktur. Ne derelerimiz nede Fındıklı halkı satılık değildir."dedi.
 
Ertaş, bugün bir kerede daha omuz omuza Fındıklı'nın sokaklarında olduklarını kaydederek, şunları aktardı:

"Yağmur çamur demeden HES şirketlerini kovalayanlar bugün bir kere daha buradayız . Fakat bugün derlerimizi satın almak isteyenler bugün Fındıklı'da yoklar. Yok olacaklar. Hayat Hidroelektrik Santrali  ÇED dosyasına şöyle bir şey yazmışlar. Yaylacılar köyünde HES yapmak isteyen şirket diyor ki "biz Yaylacılar köyüne girmediğimiz için projeyi tam anlamıyla yapamadık". Bu yaylacılar köyünün Fındıklı halkının gururudur.

Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.





Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol