banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI'DA ÇED SÜRECİNE HAZIRLANIYOR
 Fındıklı Derelerini Koruma Platformu, Arılı Vadisi Büyükdere üzerinde yapılması planlanan HAYAT HES projesi için bilgilendirme toplantısı yaptı. 

Fındıklı Yaylacılar Köyü sınırları içerisinde bulunan Büyükdere üzerinde, 'PAR-EN Elektrik Üretim' firması tarafından yapılması planlanan Hayat Hidroelektrik Santrali Projesi (HES) için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısının 2 Mart 2017'de yapacağını duyurdu.

Daha sonra, 4,49 mgw HAYAT HES projesi için yapılması planlanan ÇED toplantısının ileri bir tarihe ertelendiği bildirildi. 

Gelişmeler üzerine,  Fındıklı Derelerini Koruma Platformu ADD Fındıklı şubesinde Sivil Toplum Örgütü temsilcileri doğa severlere vatandaşlara bilgilendirme toplantısı yaptı. 

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü Hüseyin Acar, 2 Martta yapılması planlanan ÇED toplantısının ertelendiği yazısını aldıklarını ifade ederek, referandum sonrası yeniden yapılacağını tahmin ettiklerini ve işlerin kızışacağını belirtti.

HER DEFASINDA GEREKEN DERSİ VERDİK

  Yıllardır yaşam alanlarını talan etmek için saldırılara maruz kaldıklarını kaydeden Acar, "Dere islahı ,taş ocağı , yeşil yol , baz istasyonu ,çöp depolama alanı  , maden arama,  enerji, HES, bitki, böcek ,yosun  ,kelebek, yılan, orman gibi birçok bahanelerle karşımıza çıktılar. Her defasında gereken dersleri aldılar.Ara ara tekrar yokluyorlar"dedi.

SAHTE BİR ÇED DOSYASI

Acar, tamamen uydurma ve sahte bir ÇED dosyası ile karşı karşıya olduklarını ifade ederek, şunları aktardı:
"Yönetmeliğe göre alanda yapılması gereken fizibilite , arazitesbitleri ve gözlemleri ,jeolojik inceleme harita ve ölçümler  kış şartları gibi gerekçelerle gidilemediğini bile  itiraf etmişlerdir. Tamamen Taşdibi HES dosyasının aynısını kopyalamışlardır.  Hep uydurma ve yalandır. Hatta dosyadaki resim bile sahtedir. Elektrik olmadığı halde  o resimde elektrik direği  görüntüsü vardır. Bunlar  hepimizle dalga geçiyorlar. Oyun oynuyorlar.Bu dosyayı hazırlayanlarla bunlara alet olan  Şehircilik ve Çevre İl  Müdürlüğü yetkilileri de  suç işlemişlerdir.Dosyaları  avukatlarımız inceleyip gerektiği halde onlar hakkında da suç duyurusunu yapılacaktır. Halka hizmet yerine  şirketlere hizmet ediyorlar. Arılı ve Çağlayan dereleri üzerinde  24 adet HES projesi  planlanmıştır. Borularla ve tünellerle aktarmalar planlanmıştır.  Bu projeler devam ediyor.  Son zamanlarda HES’ler  iptal edildi , yapılmayacak gibi dedikoduları yaydılar. Bakanın  iptal ettik dedikleri 108  HES   Derelerin Kardeşliği ve Fındıklı dereleri koruma platformu gibi mücadele sonucu fiili ve hukuki olarak durdurduğumuz HES ‘lerdir. Çağlayanda yayla yolu  dediler . Aynı yerde Çatak, Salma ve Taş yaylayı içine alan TAŞ DİBİ  HES yolu olduğu ortaya çıktı. Şimdi Sit alanı olan Başmağaraya doğru yayla yolu yapacağız diye karşımıza çıktılar . Orda da Hayat HES karşımıza çıktı. Hatta bu yol ihalesini  Rize Tarım İl müdürlüğü yapmaktadır."

       Yaşam alanlarımız bozulmasın, korunsun diye 10 yıldır haykırdıklarını kaydeden Acar, " Bizi rahat bırakın dedik. Fındıklı mücadelesi bu gün dünyaya örnek olmuştur. Sizlerle gurur duyuyoruz Tekrar bu duyarlılıkla bu oyunları bozacağınıza yürekten inanıyorum."dedi. 

      AMAÇ ENERJİ DEĞİL SUDUR

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü  Avni Ertaş ise ; Fındıklı’nın Arılı ve Çağlayan dereleri bilimsel kaynaklara girmiş, içilecek düzeyde temiz bir su olduğunu belirterek, "Küresel ısınma var. Amaç enerji değil sudur. Bunun için saldırılar var. Dünyanın gözü buralardadır.  Su ; petrolden de sütten de pahalıdır. Amaç enerji değildir. Bu güne kadar hiç yanılmadık . Bir yetkili çıkıp sular enerji dışında kullanılmayacak diyememiştir. 10 yıldır bir çivi çaktırmadık. Bu başarı burada  yaşayan siz  Fındıklılılarla, Ankara , İstanbul , İzmir  ve Tüm Fındıklılılarla , hatta yurt dışında yaşayan Fındıklılıların yüzündendir.  Sizlerle gurur duyuyoruz. Devler vaz geçti deniliyor. Zaten devleti hiç görmedik. Bu hırsız ve katillere izin verecek miyiz ? Dedem hep  kavgadan kaçın  ama  kavga kapıya gelirse  nokançğuleyi kapın derdi. Bunlar ancak onlardan anlar " dedi.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol