banner51

Bu haber kez okundu.

Fındıklı'da kivi don nedeniyle yandı
           Fındıklı'da 30-31 Mart'ta yaşanan kar yağışı ve ardından meydana gelen don olayı nedeniyle yüksek kesimlerdeki kivi bitkileri olumsuz etkilendi.

            İlçenin Hara Köyünde kivi üretimi yapan Murat Alişan, kar yağışı ve ardından meydana gelen don olayı ile kivi ürünlerinin zarar gördüğünü ifade ederek, "Ürünlerde yanma oldu. Ürün kaybı yaşayacağız. Bizim için bu bir doğal afettir. Devletimizden bize destek olmasını bekliyoruz. Bu olay karşısında Kaymakamlık ve ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne gerekli girişimlerde bulunarak dilekçelerimizi verdik. Kendilerinden yanıt bekliyoruz. Sadece ben değil benim gibi ilçe tarıma müracaatta bulunanlar var. Müracaatlarda devam ediyor. Rize Valiliği ve Tarım Bakanlığı'nda de müracaatta bulunmayı planlıyoruz."dedi.

            Kivi üreticisi Mustafa Şimşek ise, kendilerinin tarım sigortası olmadığını kaydederek, "Çünkü bitki başı 17-27 kilo arasında destek veriyor. Bizim bir bitkimiz 100-150 kilo veriyor. Onun için tarım sigortası yapmak bizim için rantabl değil. Zor durumdayız. Kivi bahçelerini yapmak için krediler çektik. Sadece bizler değil ilçedeki yüksek köylerde bütün üreticiler zarar gördü. Şuanda durum kredileri ödemede zorluk çekeceğiz gibi gözüküyor" dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol