banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI'DA KODLAMA ATÖLYESİ AÇILDI
   Geleceğin Yazılımcıları Rize’de Yetişiyor’ sloganı ile Rize Valisi Erdoğan Bektaş tarafından başlatılan ‘KodlaRize Projesi’ kapsamında oluşturulan atölyelerin bir tanesi de Fındıklı'da açıldı.

Fındıklı Halk Eğitim Merkezinde, Fındıklılı iş adamı Hasan Kuzuoğlu tarafından anne ve babası (Aysel-Şerafettin Kuzuoğlu) adına yaptırdığı kodlama atölyesinin açılışına, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Vali Yardımcısı Selçuk Köksal, Fındıklı Kaymakamı Vedat Yılmaz,  Fındıklı Belediye Başkanı Adnan Özbalaban,  İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi Yılmaz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Ergene, Halk Eğitim Müdürü Mustafa Sandıkçı, atölyenin oluşturulmasına katkı sağlayan hayırsever işadamı Hasan Kuzuoğlu ve ailesi daire amirleri, öğretmenler ve diğer yetkililer katıldı.
Rize Valisi Erdoğan Bektaş, kodlama atölyesinin açılışında yaptığı konuşmada; “Artık internet esaslı bir hayata doğru yol alıyoruz. Gelişen ve değişen bu düzende neredeyse internetle, bilgisayarla, kodla ilişkisi olmayan hiçbir şey yok. Hayatımıza akıllı sistemler diye yeni kavramlar girdi. Şuanda belki biz bu kavramı pek algılayamıyor ama dünya gelecekte bu kavramla şekil alacak” dedi.

Gelişen dünyada önümüzde iki seçeneğin olduğunu belirten Vali Bektaş, “Gelişen dünyada ya senaryo yazan olacağız ya da yazılan senaryolara uyan, ya kodlayıp üreten bir toplum olacağız ya da üretilen teknolojiyi satın alan, tüketen bir toplum olacağız. Biz burada ne yapmaya çalışıyoruz? Bütün çocuklarımızı hızla gelişen bu dünya düzenine hazırlamaya ve analitik düşünme yeteneği kazandırarak kod okuryazarı yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Bu atölyelerde yetişen çocuklarımız geleceğimizi kurgulayacak

Proje kapsamında, beş ve altıncı sınıfa giden bütün öğrencilere kod okuryazarlığı eğitimi verildiğinin altını çizen Vali Bektaş, “Bu atölyelerde eğitim gören çocuklarımızın bilgisayara bakışları değişiyor. Daha önce bilgisayarı sadece oyun aracı olarak gören öğrencilerimiz, artık bilgisayarın bir üretim aracı olduğunun farkına varıyorlar. Bu atölyelerden eğitim alıp sıyrılan yetenekli çocuklarımız, Türkiye’nin geleceğini kurgulayacaklar. Bu yüzden kodlama projesini çok önemsiyoruz. Projemize destek olan herkese huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Kodlama atölyesinin oluşturulmasında katkı sağlayan hayırsever işadamı Hasan Kuzuoğlu adına annesi Aysel ve babası Şerafettin Kuzuoğlu’na Vali Erdoğan Bektaş tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi.

Yapılan konuşmalarının ardından protokol üyelerince kodlama atölyesinin açılışı gerçekleştirildi. Rize Valisi Erdoğan Bektaş ve beraberindekiler Kodlama Atölyesini gezerek, öğrencilerle sohbet ettiler.

Açılışın ardından Fındıklı Halk Eğitim Merkezi Pastacılık sınıfı katılımcılara ikramda bulundu.

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbise
Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, takım elbise ve sakal
Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbise
Görüntünün olası içeriği: 13 kişi, gülümseyen insanlar, iç mekan
Görüntünün olası içeriği: 20 kişi, gülümseyen insanlar, iç mekan
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, takım elbise ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol