banner51

Bu haber kez okundu.

 FINDIKLI'DA MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 Ekim Muhtarlar Günü, Fındıklı'da düzenlenen törenle kutlandı.

Fındıklı Kaymakamlığı önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunma törenine, Belediye Başkan vekili yardımcısı Gökşen Kara, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Adnan Adalı, İlçe Emniyet Müdürü Ramazan Eniş ile siyasi parti temsilcileri, daire amirleri ve muhtarlar katıldı. 

Muhtarlar daha sonra Kaymakam Arif Karaman'ı makamında ziyaret etti.

Fındıklı Muhtarlar Derneği başkanı Sabri Alper, burada yaptığı konuş 19 Ekim 2015 tarihi ve 11 sayılı genelgesi ile muhtarlar günü olarak kutlanmaya başlandığını söyledi.

Muhtarlık müessesesinin 187 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürmekte olduğunu belirten Alper, "Muhtarlık, Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan ender kanunlardan biridir. Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir. "dedi.

Bugün Türkiye'de toplam 50.292 muhtarın görev yaptığını ifade eden Alper, şunları aktardı:

"Kuruluşundan bu yana 187 yıllık tarihi olan muhtarlık müessesesinin 21. Yüzyıla yakışır koşullarda hizmet etmesi için yeni bir köy ve mahalle kanununa ihtiyaç duyulmaktadır.Bu nedendendir ki; seçmen muhtarlarının siyasal değil çözüm merkezi olduğunu bildiği bu kurumu kendisine daima yakın hissetmektedir. Vatandaşla devlet kurumlarını karşı karşıya getirmeyen aracı kurum olarak bu sistemde yerini almıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘’Muhtar, demokrasinin temel taşıdır.’’"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol