banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI’DA ÖZEL SEKTÖRE ORTAK TEPKİ

        Fındıklı’da, özel sektör firmalarının, açıklanan yaş çay taban fiyatının altında çay almasına gösterilen tepkiler devam ediyor.

         Yaşanmakta olan sorunun tartışılarak çözüm üretilebilmesi ve Çay üreticilerinin mağdur edilmemesi için Fındıklı Ziraat Odası ve Muhtarlar derneği öncülüğünde,  Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu,  köy ve mahalle muhtarları, çay üreticisi temsilcilerinin katılımı ile toplantılar yapılıyor.

         Yapılan toplantı sonunda yapılan yazılı açıklamada, bu yıl çay sezonunu açılmasıyla birlikte özel sektörün uygulamış olduğu yaş çay ücret politikalarının üreticileri mağdur ettiği vurgulandı.

YASAL DÜZENLEME YAPILMALI

        Hükümet  tarafından belirlenen taban fiyatın altında çay alımının yapılmasının önüne geçecek yasal düzenlemelerin biran önce yapılması gerektiği ifade edilen açıklamada, özel sektörün uygulamaya çalıştığı düşük ücret politikalarının bir an evvel durdurulması ve bu konuda kanun koyucuların meclise verilen kanun teklifinin kabul edilmesi gerektiği belirtildi.

          ÇAYKUR’un çay üreticilerine ait olduğu kaydedilen açıklamada, “ Edilerek özel sektör tarafından gerek üreticilere yönelik uygulamaya çalıştığı fiyat politikalarının gerekse ÇAYKUR’un özelleştirilmesine yönelik hamlelerin boşa çıkartılması gerekiyor. Fındıklılı çay üreticileri olarak ÇAYKUR’a sahip çıkacağız. ÇAYKUR’un üreticilere tanımış olduğu günlük kota kadar çay toplanmasının ve sadece ilan edilen bedelden ÇAYKUR’a yaş çay satışının yapılması konusunda üreticilerin alım yerlerinde bilgilendireceğiz. Özel sektör temsilcilerinin üreticilerimizin hakkı olan 2,90 TL/kg bedelden çay alımlarını yapana kadar muhtarlarımız, odamız ve belediyemiz olarak halkımızın yanında çalışmalar yapılacak” denildi.

ÇAYKUR’A SAHİP ÇIKACAĞIZ

        Sorunların çözülmesi için, bölgedeki  210 bin üreticinin birlik olup ÇAYKUR’a sahip çıkması gerektiği dile getirilen açıklamada, şu kararlar alındı:

“         Öncelikle ÇAYKUR’a çay satışlarımızı yapmalıyız.  Konuyla ilgili bilgilendirici el notu hazırlanarak çay üreticileri bilgilendirilecek. Köylerimizde çay üreticilerine yönelik gerek alım yerlerinde gerekse akşam köy meydanlarında bilgilendirme toplantıları yapılacak.         Çay üreticilerinin düşük bedelden çaylarını satmamaları ve ÇAYKUR kotasının doldurmalarının bilgilendirilmesi amacıyla her türlü iletişim araçlarının değerlendirilecek. Konuyla ilgili bölgesel çalışmaları yürütülecek.”

EMEĞİMİZE GÖZ DİKİLİYOR

        Asıl sorunun, üreticinin emeğinin karşılığına göz dikilmesi olduğunun vurgulandığı açıklamada, “ Tüm bu çalışmalarımız sonucunda özel sektörün ücret politikalarında bir değişim olmazsa çay üreticilerimizin üretimden gelen gücünün kullanılması yönünde eğilim kararı alınmıştır. İfade ettiğimiz gibi 2,90 TL/kg bedelden yaş çayımızı alanlarla bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz bizi köleliğe mahkum etmeye çalışanlarla. Çay üreticisi yaşamakta olduğu sorunların üstüne bir de özel sektörün uygulamaya geçirdiği fiyat politikalarıyla uğraşmak istemiyor. Biz çay üreticileri olarak köle olmayacağız ve dayatılanları kabul etmeyeceğiz” denildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol