banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI’DA YİNE ÇED PROTESTOSU HAZIRLIĞI!

Yaklaşık 8 yıldır ilçenin hiçbir vadisi ve deresi zerinde hiçbir HES projesine çalışma yaptırmayan Fındıklılılar, bütün tepki ve protestolara karşın yine ilçe sınırları içerisinde yapılması planlanan başka bir HES projesine karşı daha mücadele başlatıyor.

            Daha önce Şubat ayı içerisinde yapılacağı duyurulan ve daha sonra ertelenen, ilçenin en yüksek yaylasında yapımı planlanan Taşdibi HES projesi ÇED toplantısının, 22 Temmuz’da yapılacağı duyuruldu.

Yıllardır gece-gündüz demeden derelerinde, vadi ve yaylalarında nöbet tutarak adeta maden aramaları, HES ve taşocağı projelerine karşı mücadele eden ve bir kazma dahi vurdurmayan Fındıklı halkı, Bakanlığın yeni bir HES projesi için başlattığı ÇED sürecine ilişkin mücadeleye hazırlanıyor.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu’nun başlattığı ve Derelerin Kardeşliği Platformu’nun da desteklediği çalışmalarla, 22 Temmuz’da, yapılması planlanan Taşdibi regülatörü ve HES projesi ÇED toplantısı protesto edilecek.

Platformun organizesiyle ilçedeki muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri katılımıyla değerlendirme toplantıları yapılıyor, köy ve mahallere afiş asılıp, bildiriler dağıtılıyor ve köylüler bilgilendiriliyor.

HES Karşıtı Direniş Devam Edecek!

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü Hüseyin Acar, doğal yaşam alanlarını ve vadileri, HES adı altında talan etmek için gelen doğa katillerine karşı mücadeleden vazgeçmeyeceklerini kaydederek; “Doğamızı, yaşamımızı, bilimi ve hukuku tanımayan, parasına para katmaya çalışan doğa katilleri 22 Temmuz’da Çağlayan vadisinde Taş Yayla, Salma Yayla, Çatak Yayla ve Çamlık Yaylalarını içine alan 46 bin 300 metrekare alanı talan edecek olan Taşdibi regülatörü ve HES projesi için yine geliyorlar” dedi.

İlçede 24 farklı HES projesi yapılmak istendiğini, 8 yıldır vadilerine bir kazma dahi vurdurmadıklarını kaydeden Acar, “Halkımızla birlik olup bu HES şirketine de dur diyoruz. Bizler yüzyıllardır burada yaşam mücadelesi veren halk olarak susalım mı? Bizler sustukça sırayla gelmeye devam edecekler. Fındıklı halkı olarak doğamızı, onurumuzu, kültürümüzü, çayımızı, kivimizi, suyumuzu, deremizi ve geleceğimizi korumak için 22 Temmuz’da da HES’lere Hayır diyeceğiz”şeklinde konuştu.

Cehenneme Çevirmek İstiyorlar

Fındıklı halkının 2012’de mücadele ettiği HES projesinin yeniden ısıtılarak uygulamaya konulduğuna dikkat çeken DEKAP ve Fındıklı Derelerini Koruma Platformu YK üyesi Mehmet Gürkan, “HES’lerle Fındıklı’nın cehennemi yaratılmak isteniyor. Fındıklı halkı olarak biz de inatla doğamızı ve yaşam alanlarımızı savunuyoruz. Ne satılık suyumuz var ne de sermaye sahiplerine teslim edecek doğamız ve yaşam alanlarımız var. Sadece HES değil, taşocağı, dere ıslahı, Yeşil Yol gibi projelerle de saldırıyorlar. Saldırılarını boş çevirmeyeceğiz” dedi.

ÇED Toplantısı Ertelenmişti

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu’ndan Avni Ertaş, “Bu yeni proje değil, yeniden tasarlanan bir proje. Önceki süreçte şirket, yasal mevzuatı yerine getiremediği için dosya yanmıştı. Şubat ayında yapılmak istenen toplantı da protesto edilmişti ancak öncesinde toplantı ertelenerek iptal edilmişti. Şimdi yine geliyorlar. Bugüne kadar HES için ilçemize gelenleri nasıl karşıladıysak onları da öyle karşılayacağız. Değişen bir şey yok. Onlar doğamızı ve yaşam alanlarımızı talan etmeye çalışıyorlar. Biz de halk olarak talana karşı direniyoruz” şeklinde tepkisini dile getirdi.

ÇED Toplantısı İlanı

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Rize İl Müdürlüğü tarafından, Taşdibi HES projesi için resmi internet sitesinde 2 ayrı duyuru yayınlandı.

İl Müdürlüğünce yayımlanan ilk ÇED duyurusunda, “Rize ili Fındıklı ilçesi sınırları içerisinde Çayen Elektrik Üretim San. ve Tic.A.Ş. tarafından yapılması planlanan Taşdibi Hidroelektrik Santrali (14,809 MWm-14,148 MWe) projesi ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme süreci başlamış ve Çevresel Etki Değerlendirmesi Başvuru Dosyası halkın görüşüne açılmıştır.Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla ÇED Yönetmeliğinin 9. maddesi gereğince 22.07.2015 tarihinde Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecektir.ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya RİZE Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilirler. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve RİZE Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir” denildi.

Müdürlüğün 2.duyuruda ise ÇED Bilgilendirme toplantısının 22 Temmuz 2015 tarihinde Saat:10.00’da Fındıklı Halk Eğitim Merkezi Salonunda gerçekleştirileceği bildirildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol