banner51

Bu haber kez okundu.

Fındıklı’ya ‘Gezi’ Şoku!

Bir süre önce İstanbul’da, ‘Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etmek amacıyla Fındıklı’da da düzenlenen destek eylemleri soruşturmalık oldu. Gezi eylemleri nedeniyle başta İstanbul olmak üzere birçok ilde çeşitli soruşturmalar açılırken; Rize’nin Fındıklı ilçesinde de benzer bir soruşturma başlatılması şaşkınlığa neden oldu.

            Taksim Gezi Parkındaki ağaçların sökülerek yerine AVM yapılmasını protesto eden göstericilere karşı özellikle de polisin yaptığı müdahaleler sonrasında başlayan Gezi eylem ve protestoları nedeniyle Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Türkiye’nin hemen her bölgesinde çeşitli gösteriler ve protesto eylemleri yapılmıştı. Gezi Parkı direnişçilerine destek ve dayanışma amacıyla yapılan gösterilerin ardından aylar geçmesine karşın, ‘Gezi Parkı’ eylemleri nedeniyle çeşitli soruşturma ve davalar açılmaya başlandı.

            Gezi eylemleri nedeniyle son olarak Rize’nin Fındıklı ilçesinde açılan soruşturma, Fındıklı’da şaşkınlık yarattı.

            Edinilen bilgilere göre, Fındıklı’daki olaylarla ilgilenen Pazar’daki Bölge Savcılığı daha önce polis ve basın-yayın organlarından elde ettiği görüntüler üzerinden yaptığı tespitlerle, Fındıklı’daki ‘Gezi Parkı’ protesto eylemlerine katılan toplam 800 kişi hakkında soruşturma açılması yönünde bir hazırlık dosyası hazırladı.

            Yaşanan gelişmelerin ardından, hazırlık dosyasındaki 800 kişilik liste, yeniden incelenen kayıtlar sonrasında 48 kişiye indirilerek yeniden bir soruşturma dosyası açıldı ve görüntülerden tespit edilen kişilerin ifadeleri alınmaya başlandı.

            Aralarında çeşitli siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Fındıklı Derelerini Koruma Platformu, Derelerin Kardeşliği Platformu gibi sivil oluşum üyelerinin de bulunduğu 48 kişi, ifade vermek üzere Fındıklı ilçe Emniyet Amirliği’ne çağrıldı.

            Fındıklı’daki ‘Gezi Parkı’ eylemleri nedeniyle ilçe Emniyet Müdürlüğü hakkında da, ‘gerekli uyarıları ve işlemleri yapmadıkları’ gerekçesiyle soruşturma açıldığı ileri sürülürken; haklarında soruşturma açılan 48 kişinin, “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” etmekle suçlandığı öğrenildi.

            Fındıklı’daki ‘Gezi’ eylemlerine genç-yaşlı, kadın-erkek ve çocuklar olmak üzere binlerce kişi katılırken; gece meşaleli yürüyüşler, oturma eylemleri ve basın açıklamaları şeklinde yapılan eylemlerde herhangi bir taşkınlık ve müdahale yaşanmamış, eyleme katılanlar olaysız bir şekilde dağılmışlardı.

            Pazar Bölge Cumhuriyet Savcılığı tarafından açıldığı öğrenilen soruşturma kapsamında birçok kişinin Fındıklı Emniyet Amirliğine giderek ifade verdiği öğrenilirken; soruşturma listesinde yer alan birçok kişinin ise kendilerine resmi soruşturma çağrısı çıkarılmadan ifade vermeye gitmeyeceği kaydediliyor.

            Soruşturma listesinde yer alan isimlerden, DEKAP eski Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Gürkan, savcılık tarafından başlatılan soruşturmaya anlam veremediklerini kaydederken; “Fındıklı’daki eylemler gayet demokratik ve seviyeli bir şekilde gerçekleştirildi. Birçok siyasi partinin temsilcisi, sivil toplum örgütü ve köylülerin katıldığı eylemlerde herhangi bir taşkınlık ve müdahale olmadı. Güvenlik birimlerine karşı herhangi bir sataşma olmadığı gibi polisin de herhangi bir müdahalesi olmadı. Zaten Fındıklı ufak bir ilçe ve herkes birbirini tanıyor. Halk demokratik haklarını gayet düzgün bir şekilde kullanırken, güvenlikle ilgili herhangi bir sorun yaşanmamışken böylesine bir soruşturmanın açılması çok manidar ve anlamsız kalmıştır” diye konuştu.

            Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP Fındıklı ilçe Başkanı Oktay Büyüklü ise, açılan soruşturmanın, yaşam alanlarına yapılan müdahalelere sessiz kalmayan ve her zaman demokratik tepkisini yasa ve yönetmelikler çerçevesinde ortaya koyan Fındıklı halkı üzerinde tamamen komik bir baskı kurma çabası olduğunu vurgulayarak, “Eylemlerin içerisinde yer alan Fındıklılılar, demokratik haklarını kullandılar. Yaşanan olumsuzluklara duyarsız kalmayarak, tepkilerini gösterdiler. Herhangi bir olay veya olumsuzluk yaşanmadı. Polis ekipleri de gayet olumlu bir şekilde aynı duyarlılık ve hassasiyetle görevlerini yerine getirdiler. Bundan kim, neden ve nasıl rahatsız olabilir” şeklinde değerlendirmelerde bulunarak; konuya ilişkin bir de geniş katılımlı basın açıklaması yapacaklarını kaydetti.

            Fındıklı’daki ‘Gezi Soruşturması’ nedeniyle Rize Gençlik Muhalefeti de sosyal medya üzerinden açıklama yaparak, gelişmeleri protesto etti. Gençlik Muhalefeti tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Gezi olaylarında iktidarın hazımsızlığına, çevre düşmanlığına; polisin orantısız müdahalesine karşı Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Fındıklı'dan da güçlü bir karşı duruş gelişmişti. Yaklaşık 8 senedir Fındıklı'nın derelerine tek bir HES'çiyi sokmayan Fındıklı halkı, Gezi direnişine de duyarsız kalmamıştı. İktidar, hazımsızlığını burada da baskı unsuru oluşturarak göstermeye başladı. Fındıklı Emniyeti, Fındıklı'daki Gezi yürüyüşüne katılanları, Eğitim-Sen’li öğretmenlerimizi ve siyasi parti üyelerini ifadeye vermeye çağırıyor. Binin üzerinde kişinin katıldığı yürüyüşte sadece 30 kişinin ifadeye çağrılması AKP iktidarının Rize bölgesindeki ilerici-yurtsever-devrimci insanları baskı altına alma sindirme operasyonudur. Köhnemiş uygulamalarınıza eyvallah çekmeyeceğiz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol