banner51

Bu haber kez okundu.

FIRINCI VE PASTAHANECİLERE EĞİTİM
  Fındıklı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce esnafa “Hububat İşleme Elemanı Hijyen Eğitimi Kursu” verildi.

Fındıklı Bölge Guatr Araştırma Hastanesi sağlık memuru Gürol Gündoğan tarafından pastane ve fırın ürünleri imalatı ve hamur tatlıları imalatı yapılan yerlerde çalışanlara Hijyen kursu verildi.

Kurs hakkında bilgi veren Fındıklı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ali Karadeniz, Sağlık Bakanlığı, İç İşleri Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanıp 5.7.2013 tarih ve 28689 sayılı resmi Gazetede yayımlanan “ Hijyen Eğitimi Yönetmeliğine” göre tüm esnaflara Hijyen eğitimi alınması zorunluluğu getirildiğini ;bu yönetmelik gereğince ilçedeki esnaflara çalıştıkları iş koluna göre hijyen eğitimi verdiklerini söyledi.

Bu yönetmeliğin kapsadığı iş yerlerinde MEB: Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ( Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü) tarafından verilecek belgeye sahip olmayanların çalışamayacağını belirten Karadeniz, "Kurslara bakkallar, çay ocakları, pazarcılar,su ve tarım ürünleri satanlar, hazır yemek hizmeti işyeri ve kurum yemekhaneleri,restoranlar vb .berberler, otel, misafirhane, pansiyon, sauna, hamam, masaj ve güzellik salonu çalışanları, fırıncılar , kuaförler, kantin işletmecileri, kahvehane, aşçı gibi birçok meslekte çalışanların katılarak bu eğitimi almaları gerekmektedir dedi. En az 8 saat olacak olan eğitimlerde başarılı kursiyerlere belgeleri teslim edilecek" dedi.

 Fındıklı'da faaliyet gösteren esnaflara çağrıda bulunan Karadeniz,  Hijyen Eğitimi Yönetmeliğine göre açılan kurslara katılarak belgelerini almaları gerektiğini belirtti. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol