banner51

Bu haber kez okundu.

HALKIN İRADESİ BERAAT ETTİ

Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu ile ViçeFest görevlileri, 3 yıl hapis cezası istemiyle yargılandıkları davada beraat ettiler.

            Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu hakkında, 3 yıl önce ilçede düzenlenen ViçeFest festivalinde çıkan olaylar gerekçe gösterilip, aynı zamanda festival görevlileri hakkında da 3 yıl hapis cezası istemiyle açılan davanın son duruşması dün görüldü.

            Pazar Adliyesinde görülen dava sonucunda Çervatoğlu ile birlikte yargılanan sanıkların tamamı beraat etti.

            Bilindiği gibi olay, 2019 yılı Ağustos ayında ilçe merkezinde düzenlenen Viçe Festivali etkinlikleri sırasında meydana geldi. Fındıklı Belediyesi'nce organize edilen, 'Yeşil Altın Gümüş Deniz Festivali' kapsamında, 'Mor ve Ötesi' konseri sırasında, P.M.Ş. ile B.S.Ö. adlı yurttaşlar arasında kavga çıktı. Belediye ekipleri müdahalede bulunup, kavga edenleri alandan uzaklaştırdığı sırada iddiaya göre, görevli polis memuru B.S., tabancasıyla havaya 2 el ateş etti.

            Bu sırada izdiham yaşandığını kaydeden Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu ve festival komitesi üyeleri, havaya ateş eden polis memuru hakkında suç duyurusunda bulundu.

            Suç duyurusunun ardından 'havaya ateş açan' polis memuru hakkında kovuşturmaya yer bulunmadığına karar veren Savcı, bu kez, 'tanık' durumundaki Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu ile suç duyurusunda bulunan festival görevlileri hakkında, 'kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla cebir veya tehdit kullanma' iddiasıyla iddianame hazırladı.

            İddianame ile, tanık ve şikayetçi durumdaki Çervatoğlu ile festival görevlileri sanık durumuna düştü.

            Pazar 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada mütalaa veren savcı, Başkan Cervatoğlu hakkında 'kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek amacıyla cebir veya tehdit kullanma' suçundan 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istedi. Savcı, mütalaasında ayrıca Cervatoğlu hakkında TCK'nın 53.maddesi uyarınca 'hak yoksunluğu' kararı verilmesini de talep etti.

            Mahkemede savunma yapan Çervatoğlu hakkında beraat kararı verildi.

            CHP 'den ve Yurt Genelinden Destek

            Çervatoğlu ile 5 kişinin tutuksuz yargılandığı davanın Pazar Adliyesi Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasına, CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Gülizar Biçer Karaca ve Yüksel Taşkın, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ile birlikte CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile çok sayıda yurttaş ve Fındıklı halkı da katılarak destek verdi.

            'Hak, Hukuk, Adalet'

            Duruşma öncesinde adliye önünde toplanan kitle açıklama yaparak bu davanın hukuki değil siyasi olduğunu söyledi. Fındıklı halkı 'hak, hukuk, adalet' sloganları ile seçtiği belediye başkanına sahip çıkarken, Fındıklı Belediyesine bağlı kadın korosu da duruşma boyu adliye önünde bekleyenlere türküler söyledi.

            Duruşma öncesinde CHP adına yapılan açıklamada şöyle denildi:

            “Şunu biliyoruz, 31 Mart’ın rövanşını almaya çalışıyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar asla başaramayacaklar. Çünkü belediye başkanımız Fındıklı'da, halkıyla birlikte bu iktidarın her türlü baskısını engellemesine dayatmasına rağmen inanılmaz işler başarıyor.

            Halkıyla bütünleşen, halkıyla özdeşleşmiş bir belediye başkanının halkını yatıştırırken, orada doğabilecek bir olumsuzluğu önlemeye çalışırken sanık durumuna getirmek, ancak bu ceberut iktidara ve onların tetikçilerine yakışır. Asla yılmayacak, yolumuza devam edeceğiz. Güneşli günleri hep birlikte göreceğiz."

​            'Bu Güzel Ortamı Yere Düşürmeyeceğiz'

            Çervatoğlu ise yaptığı açıklamada, "2019'da bir yola çıktık. Karadeniz'den taka açıldı. Bu taka, çok yüklüydü. Bu taka özgürlüktü, kardeşlikti, barıştı, haktı, hukuktu, adaletti. Sizin ağabeyiniz, çocuğunuz, evladınız olmaktan her zaman onur duydum ve her zaman onur duyacağım. Asla sizin fikrinizi, ihtiyaçlarınızı, yaratmak istediğiniz bu güzel ortamı yere düşürmeyeceğiz" diye konuştu

            Duruşma salonundaki karardan sonra CHP milletvekilleri, sanık yakınları, avukatlar, belediye başkanları ve parti başkanları beraat kararını alkışladı. Adliye önünde kararı duyan vatandaşlar da 'hak, hukuk, adalet! sloganı attı.

            Kararın ardından, Adliye önünde de açıklama yapıldı.

            CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, "Bugün sabah geldiğimizde halkın adaleti tecelli etmişti. Şimdi hukukun adaleti tescil edildi. Başkanımız ve arkadaşları beraat etmiştir. Bu sadece başkanımızın değil Fındıklı halkının ve buraya dayanışmaya gelen herkesin ortak başarısıdır" dedi.

            CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ise, "Adalet yerini buldu. Ercüment Başkanımız ve arkadaşlarımız beraatını aldı. Hak yerini buldu. Çok mutluyuz" diye konuştu.

            Çervatoğlu da, "Adımız da soyadımız da Fındıklı bizim. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Siz varsanız biz varız. Biz motorları maviliklere sürmek için yola çıktık. O maviliklerden vazgeçmeyeceğiz. Fındıklı'da meci var. Meciyi ülkeye yayacağız ve iktidar olacağız" ifadelerini kullandı.

            Açıklamanın ardından alanda bekleyen yurttaşlar ile Fındıklılar, tulum eşliğinde horon oynadı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol