banner51

Bu haber kez okundu.

HES BİLGİLENDİRME TOPLANTISINDA GERGİNLİK

 Fındıklı'da, Hidroelektrik Santralleri (HES) ile ilgili düzenlenen bilgilendirme toplantısı, vatandaşların protestosu üzerine yapılamadı. 

 Fındıklı'nın Arılı Vadisi'nde Büyük Dere üzerinde yapılması planlanan Hayat Regülatörü  ve Hidroelektrik Santrali konusunda Fındıklı Halk Eğitim Merkezi konferans salonunda ''ÇED Sürecine Halkın Katılımı ve Bilgilendirilmesi'' toplantısı yapılacağı duyuruldu. 

Toplantıyı protesto için Cumhuriyet Caddesi'nde toplanan vatandaşlar bir süre tulum eşliğinde horon oynadı. Daha  Halk Eğitim Merkezi'ne (HEM) kadar slogan atarak yürüdü.  HEM önünde toplanan gurup salona girmeyerek, HES projesini protesto etmeye devam etti.

HES projesini yapacak firma ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri,  ÇED bilgilendirme toplantısı için Fındıklı Halk Eğitim Merkezi'ne geldi. 

Fındıklı Derlerini Koruma Platformu üyeleri, toplantının yapılacağı salona girerek toplantının yapılamadığı şeklinde tutanak tutulmasını istedi. Yetkililer ile Fındıklı Derlerini Koruma Platformu üyeleri arasında tutanak gerginliği yaşandı.

HES projesini yapacak firma ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile vatandaşlar arasında yaşanan gerginliği polis yatıştırdı. Daha sonra " Fındıklı halkının protestosu sebebiyle toplantı yapılamamıştır" şeklinde tutanak tutuldu.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü Avni Ertaş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada,önce şirketin istediği gibi tutulan tutanağı yırtarak yeni bir tutanak tutturduklarını belirterek, "Fındıklı halkının protestosu sebebiyle toplantı yapılamamıştır" şeklinde tutanak tutulduğunu söyledi. 

Mücadelenin büyük olduğunu ve önlerine yeni bir sınav olduğunu kaydeden Ertaş, " Bugün Hayat HES için gelen şirketle meseleyi çözdük. Ancak 24 Mayıs günü Arılı Vadisi'ndeki SİT alanı kaldırmak için bu sefer başka şirket gelecek. Biz bugüne kadar olduğu gibi 24 Mayıs gününde sabahtan akşama kadar Arılı Vadisi boyunca nöbet tutmaya devam edeceğiz"dedi.

Grup açıklamların ardından olaysız dağıldı.

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, yürüyen insanlar, kalabalık ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 12 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 16 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar, yürüyen insanlar, kalabalık ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar, kalabalık ve açık hava
Otomatik alternatif metin yok.
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar ve iç mekan
Görüntünün olası içeriği: 9 kişi, iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, iç mekan

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol