banner51

Bu haber kez okundu.

HES'LER İÇİN YAPILAN İDK TOPLANTISI FINDIKLI'DA PROTESTO EDİLDİ

HES'lere karşı duruşlarından herhangi bir ödün vermeyen Fındıklı halkı bu kez,  Ankara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda yapılan İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) Toplantısını Fındıklı'da protesto etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Rize’nin Fındıklı ilçesi Yaylacılar Köyü sınırları içerisinde bulunan Büyükdere üzerinde, 'PAR-EN Elektrik Üretim' firması tarafından yapılması planlanan Hayat Hidroelektrik Santrali Projesi (HES)  ile ilgili ÇED Raporu İDK Toplantısı yapılacağını duyurdu. 

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu öncülüğünde HES projesini protesto için bir gurup Cumhuriyet caddesi dört yol kavşağı mevkiinde toplandı. Burada basın açıklaması yaparak İDK toplantısını protesto etti. 

Grup adına açıklama yapan Avni Ertaş, İnceleme Değerlendirme Komisyonu rapor içerisindeki eksiklerden dolayı şirkete bir yıl daha sürede tanıdığını söyledi.  

Fındıklı Çağlayan ve Arılı Derelerini kurtaracak olan halkın dik duruşu olduğunu kaydeden Ertaş, " Bakanlıkta İDK toplantısı yapıldı. 629 sayfalı rapor 1 saat içerinden incelenmiş ve raporun içerisinde bazı eksikliler varmış. SİT alanı olduğunun farkında değillermiş. Orman Bakanlığı'ndan belge eksikmiş. Şirkete 1 yıl daha yeninden proje yapmak üzere süre tanındı. Vadilerde toplantı yapamayanlar bugün Ankara toplantı yapmak zorunda kaldılar."dedi. 

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu sözcüsü Hüseyin Acar ise yaptığı açıklamada, Ankara'da masa başında verilen kararları tanımadıklarını ifade ederek, " Bizi hukuka davet edeler. Hukuksuz işlem yapmaya devam ediyor. Çevre Bakanlığı'nda İnceleme Değerlendirme Komisyonu toplantısı yaparak Fındıklı için Ankara'da karar verilecektir. Fındıklı kararı oradan verilmez. Orda çıkacak kararları tanımıyoruz. Fındıklı yaşma alanımızdır. Kararı Fındıklılar verecektir. Masa başı oyunlarına hiçbir zaman fırsat vermedik gine vermiyoruz.dedi

Acar, 13 yıldır onurlu bir duruş Fındıklı halkının destan yazdığını ve yazmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.  

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, kalabalık ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar

Görüntünün olası içeriği: 7 kişi, açık hava

Görüntünün olası içeriği: 20 kişi, kalabalık ve açık hava

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol