banner51

Bu haber kez okundu.

İMECE USULÜ SOKAĞI YENİLEDİLER

Belediyecilikte örnek olarak gösterilmeye başlanan Fındıklı'da, belediyenin imece çağrısına destek veren vatandaşlar, birlikte mıcır serip parke taşı döşeyerek, ilçedeki bir sokağı daha yeniledi.

            Fındıklı ilçe merkezindeki Hatice Halim Şahinler Sokak’ta, belediye tarafından yenileme çalışması başlatıldı. Yaklaşık 350 metre uzunluğundaki sokağın kısa sürede yenilenmesi için belediye, sosyal medyadan çağrı yaparak halktan destek istedi.

            Bunun üzerine vatandaşlar, sokağın yenilenmesi çalışmalarına katıldı. Sabahın erken saatlerinden itibaren bir araya gelen vatandaşlar, imece usulü çimento harcı hazırladı. Kadın erkek, yaşlı genç, herkesin el ele verdiği çalışmada kimi parke taşı döşedi, kimi mıcır serdi, ustalığı olmayanlar ise yan yana dizilip elden ele taş vererek çalışmaya katıldı.

            Vatandaşlar, bir yandan da tulum eşliğinde türküler söyleyip horonlar oynadı ve alkışlarla tempo tuttu. Çalışma molasında ise vatandaşlar evlerinden getirdiği yemekleri çalışanlara ikram etti.

            'İmece Anlayışı Gurur Verici'

            İmece usulü çalışmanın yörede 'meci' olarak bilindiğini anlatan Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Çervatoğlu, "Fındıklı'da meci çağrılarımız devam ediyor. 2021 yılının sonunda alt yapısını tamamladığımız bu caddenin parke taşlarını döşemek için burada buluştuk. Yine halkımızın meci kültürüne ne kadar sahip çıktığını gördük. Kendisine ait olan sokağın taşlarını kendi elleriyle inşa ettiler. Biz sadece malzemeleri sağladık, gerisi onların el emeği. Sabahın erken saatlerinden itibaren 150’ye yakın kişi burada toplandı. Büyük bir hızla çalıştılar. Zaman zaman temponun düştüğü anlarda ise tulumcu arkadaşlar devreye giriyor. Hem üretiyoruz hem de müzikle, tulumla yorgunluğumuzu atıyoruz" dedi.

            'Eğlenerek İşimizi Bitiriyoruz'

            Meci çalışmalarına mıcır sererek destek veren Hasret Özbek ise, "Belediyeden gelen 'Yılın son yolunu birlikte bitirelim' çağrısıyla sabah buraya geldim. Buradaki herkes elinden gelen katkıyı sağlıyor. Bazen çakıl çekiyor, bazen taş veriyorum, elimden geleni yapıyorum. Saat ilerledikçe daha da kalabalıklaşıyoruz. Tulum eşliğinde şarkı söyleyip horon oynuyoruz, eğlenceyle işimizi bitirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

            '74 Yaşında Sokağa Emek!'

            'Bizim de katkımız olsun' diyerek çalışmaya katıldığını belirten İrfan İncebayrak da, "74 yaşındayım, meci var dediler, koşup geldim. Bu sokağa emek vermek için ben de buradayım. Ben taş diziyorum, taşıyorum. Bu yaşta elimden geldiğince yardıma çalışıyorum" dedi.

            'Gelmeden Olmazdı'

            Çalışırken yorulunca horonla dinlendiğini kaydeden Tolga Civelek ise, "Bu birlikteliğe gelmeden olmaz. Meciyi bizim yürütmemiz gerek. İnsanlar birlikte dayanışmayı öğreniyor. Biz de buna destek olacağız. Eğleneceğiz, çalışacağız, her şeyi gençler olarak biz yapacağız. Burada kendi döşediğimiz sokağın üstünde, emeğimize gururla basa-basa geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol