banner51

Bu haber kez okundu.

KADRO VERİLENE KADAR MÜCADELEDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Çaykur mevsimlik işçilerinin kendilerine söz verilmiş kadro için sürdürdüğü mücadele sendikalar ve siyasilerin ortak desteği ile devam ediyor.

            CHP Rize İl Başkanlığı ve DİSK/Gıda İş Sendikası tarafından düzenlenen ve bazı siyasi partiler ile sivil toplum örgütlerinin de katıldığı Çaykur mevsimlik işçilerinin kadro mücadelesine destek eylemi için basın açıklaması yapıldı.

            Rize Cumhuriyet Meydanında düzenlenen eyleme CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve DİSK/Gıda İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Demokrat Parti Rize İl Başkanı Hamit Çelik, SOL Parti Rize İl Başkanı Ahmet Haşim Parlak, Emek Partisi (EMEP) Rize İl Başkanı Hasan Zorlucan, DİSK/Gıda İş Sendikası İl Temsilcisi Ramazan Sarı, CHP Rize Merkez İlçe Başkanı Necati Topaloğlu, CHP Rize İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Ardal ile bir grup Çaykur mevsimlik işçisi katıldı.

            Amasra maden ocağında ölen 41 madenciyi anarak konuşmasına Başlayan Seyit Aslan, Çaykur'da çalışan mevsimlik işçilerin kadro talebini dile getirerek, “Mevsimlik Çaykur işçileri kadro alana dek gece-gündüz demeden birlikte mücadele etmeye hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum” dedi.

            Bütün İşçilere Kadro!

            Mevsimlik işçilerinin 12 ay çalışmak istediklerini kaydeden Aslan, şunları söyledi:

            “Diyorlar ki, biz 12 ay boyunca kira ödüyoruz, 12 ay boyunca elektrik, su, doğal gaz faturaları ödüyoruz, 12 ay boyunca markete, bakkala, manava gidiyoruz. Çocuklarımızın eğitim giderleri var, sağlık giderleri var. Bizim 6 ay çalışıp 12 ay geçinmemiz mümkün değil ve bizim bu kadro talebimizin yerine gelmesini istiyoruz! Duymayanlara, işitmeyenlere, görmeyenlere sesleniyoruz. Acilen mevsimlik Çaykur işçilerinin analarının ak sütü gibi helal olan kadro hakkını bir an önce verin.”

            İşçilerin kadro talebini savundukları için provokatörlükle suçlandıklarını dile getiren Aslan, “Bugün halen Türkiye’de, Çaykur da dahil olmak üzere kadroya alınmayı bekleyen 500-600 bine yakın işçi arkadaşımız var. Bu işçi arkadaşlarımız bütün diğer işçi arkadaşlarımız gibi kadrolu olarak çalışmak istiyorlar. Ama ne yazık ki bugüne kadar kadro talebimizi görmezden, duymazdan geldiler. Arkadaşlarımızın sesi yükselse, kadro talebi ile ilgili sokağa çıkıp, mücadele etmeye kalksak hemen bizleri provokatörlükle suçluyorlar. Tabi kendi tuzları kuru. Kendileri 12 ay boyunca maaş alıyorlar, kendileri 12 ay boyunca her tülü şatafat ve lüks içinde yaşıyorlar. İşçi arkadaşlarımızın kadro davası haklıdır, meşrudur, yerindedir. Sendika olarak da Rize’deki demokratik güçler, emekten yana insanlar, siyasal partililer olarak Çaykur’da kadro verilene kadar bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz, asla durmayacağız, bu mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

            İktidardaki siyasilerin ve Çaykur yetkililerinin Çaykur işçilerinin sorununu çözmediğini ileri süren Aslan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

            "Enflasyon yüksek, hayat pahalılığı var. Çaykur işçisi yılda 6 ay çalışarak 12 ay geçinmek zorunda. Bugün açlık sınırı 7 bin liraya dayandı, yoksulluk sınırı 24 bin lira. Çalıştığımız 6 ayı 12’ye bölünce açlık sınırının yarısı ediyor. O yüzden amasız, fakatsız, hiç ertelemeden önümüzdeki ay Çaykur mevsimlik işçisinin kadro sorununu çözün!”

            Öz Gıda-İş Sendikası’na, Çaykur mevsimlik işçilerinin kadro talebinin yerine getirilmesinde birlikte mücadele çağrısı yapan Aslan, “Yapılan görüşmelerin kamuoyuna açıklanmasını istiyoruz. Çaykur işçisine ne konuştuğunuzu, ne söylediğinizi, ne tartıştığınızı açıklayın. Kapalı kapılar ardında görüşme istemiyoruz. Şeffaf, herkesin bildiği görüşmeler yapılmasını istiyoruz. Biz hiçbir şeyden kaçmıyoruz Bütün Çaykur işçilerine kadro istiyoruz" ifadelerini kullandı.

            "Biz Bu Sorunu Çözeceğiz!"

            Toplantıda konuşan CHP İl Başkanı Deniz ise, Çaykur mevsimlik işçilerinin kadro sorununu kendi iktidarları döneminde çözeceklerini kaydederek, şunları söyledi:

            “Her şeye rağmen, her türlü baskıya rağmen ve işten atılma korkusunu içlerinde yaşamış olmasına rağmen bugün buraya gelen Çaykur mevsimlik işçisi arkadaşlara teşekkür ediyorum. Bugün olmazsa bile yarın Çaykur işçilerinin kadro sorunu çözülecek. Bu sorunun çözülmesi, bugün buraya gelen, gelememiş olsa bile sürekli bizleri arayıp bilgi veren, taleplerde bulunan Çaykur işçileri sayesinde olacaktır.

            Kadro sorunu ve aynı zamanda işçilerin, iş güvenliği de çok önemli. Hiç kimse, bu insanlar mevsimlik işçidir, geçici işçidir diye bakarak çalışma güvenliğinden, iş güvenliğinden mahrum edemez! Kadro hakkı herkesin hakkıdır. Çaykur’da çalışan işçilerin 6 ay çalışıp 6 ay açlığa mahkum edilmesi kabul edilemez. 6 ay çalışıyorsunuz ama diğer 6 ayda çalışma hakkınız yok. Başka hiçbir yerde çalışamıyorsunuz. Dünyanın neresinde böyle bir uygulama görülmüş? Biz bunları talep ettiğimiz zaman, biz bunları söylediğimiz zaman ‘kaynak nereden bulacaksınız’ diyorlar. Sarayı 3 ay kapatın, mevsimlik 9 bin 300 işçiye kadro verin. Bu, çözülemeyecek bir konu değil. Bu işleri hep birlikte çözeceğiz.”

            Az Kaldı Bitecek!

            Toplantıda ayrıca Gıda-İş Rize İl Temsilcisi Ramazan Sarı, "Mevsimlik yaşamak istemiyoruz" diyerek, kadro taleplerini savunmak için hiçbir engellemelere boyun eğmeyeceklerine vurgu yaptı.

            DP İl Başkanı Hamit Çelik ise emekli bir işçi olarak Çaykur sorunlarını bildiğini kaydederek, “Bu meydana çok siyasiler geldi geçti. Çok sözler verildi. Nereye kadar? Oya kadar. Allah dediler, Kur’an dediler iman dediler bu milleti imanından ettiler. Sendikalarımızın yanındayız. Hak hukuk adalet diyoruz. Az bir zaman kaldı, bunlar bitecek” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol