banner51

Bu haber kez okundu.

 Nasuh Mahruki Rize'de
Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Nasuh Mahruki, Rize'de 'Nasuh Mahruki ile Zirveye Doğru' eğitim seminerine katıldı.

Rize Anadolu Lisesi'nin düzenlediği ve İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen, 'Nasuh Mahruki ile Zirveye Doğru' seminerine Rize Valisi Ersin Yazıcı, Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, AKUT Rize Birim Lideri Güçlü Uzunalioğu ve ekibi  ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. 
Everest'e tırmanan ilk Türk dağcı olan Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Nasuh Mahruki de 'Kendi Everest'inize Tırmanın' adlı kitabının içeriğine yönelik açıklamalarda bulundu. 
Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Başkanı Nasuh Mahruki, burada yaptığı konuşmada "Ülkede genç nüfusla doğru orantılı başarı grafiği elde edilmemesinden yakındı, "30 milyon gencimiz var ama Avrupa'nın 3 milyon genci ile rekabet dahi edemiyoruz" dedi.

Yaş ortalaması 29 olan Türkiye'de nüfusun yarısından fazlasının 30 yaşın altında olduğuna dikkat çeken Mahruki, " Sporda, sanatta, bilimde, edebiyatta, kültürel alanlarda bu başarı yok. Bunun en etkili örnekleri şampiyona ve olimpiyatlar gibi uluslararası yarışmalardır. Türkiye son olarak Çinve Londra olimpiyatlarına büyük kafilelerle gitti. Ama nüfusumuzla orantılı bir başarı grafiği elde edemeden geri döndük. Sadece atletizmde birincilik ve ikincilik aldık, onlarında birinde doping çıktı. Sporcular dopingden dökülüyor. Avrupa'da nüfusu bizden daha az, genç nüfusu ise 2-3 milyon olan ülkeler var. Ama biz 30 milyon gencimizle adamların 3 milyon genci ile rekabet dahi edemiyoruz, sportif alanda yanlarına bile yaklaşamıyoruz. Türk insanı kabiliyetsiz olduğu için mi? Hayır."

'SİSTEM GENÇLERİN POTANSİYELİNİ KISITLIYOR'

Türkiye'de gençlerin özel yetenekleri ortaya çıkartmalarını sağlayacak bir sistem olmadığını anlatan Mahruki, "Herkesi aynı tornadan geçirmeye çalışan, herkesi birbirine benzetmeye çalışan bir sisteme sahibiz. Bu sistem, gençlerin potansiyeli kısıtlıyor.  Başarının formülü yetenek artı hazırlıktır. Gençler diğerlerinden hangi konularda farklı olduğunu anlayabilirse ve yolunu yeteneklerine göre çizebilirse en büyük iyiliği kendilerine yapmış olur. Bunun sonucunda yaşamdan haz alan bireyler olur ve hepimiz kazanırız" diye konuştu. - Rize


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol